Toruń przyznaje się do błędu. Kolejne zmiany na moście Piłsudskiego

2021-11-30 14:22
Remont mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Plany zmodyfikowane
Autor: MZD w Toruniu Remont mostu im. Piłsudskiego w Toruniu. Plany zmodyfikowane

Toruń. Remont mostu im. Józefa Piłsudskiego zmierza ku końcowi. Tymczasem przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg przyznają, że w projekcie potrzebne były modyfikacje. - Balustrada kablowa została zmodyfikowana w górnej części. Teraz przejeżdżający przez most kierowcy i pasażerowie zobaczą panoramę miasta i Zamek Dybów - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko z toruńskiego MZD.

Toruń. Remont mostu Piłsudskiego. Kolejne zmiany

W połowie listopada informowaliśmy was na portalu Super Express Toruń, że remont mostu Piłsudskiego będzie przedłużony. Jednym z elementów prac są modyfikacje, które są niejako przyznaniem się miasta do błędu. - W maju tego roku po zachodniej stronie mostu zamontowane zostały pierwsze bariery odgradzające ruch pieszy i rowerowy od jezdni. Ich wygląd sprawiał wrażenie ciężkiej i topornej konstrukcji. Dodatkowo przesłaniały one kierowcom widok na zachodnią część Torunia. W związku z tym została podjęta decyzja o naniesieniu zmian w projekcie. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że okazały się one trafione i zasadne - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko z MZD w Toruniu. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami.

- Po korekcie, balustrada w górnej swojej części, jest ażurowa, lekka i bardziej smukła, co zapewnia nie tylko lepszą widoczność np. na Zamek Dybów, ale i lepsze odczucie wizualne. Zniknęło wrażenie ciężkiej, niezgrabnej  bariery. Jej nowy design doskonale współgra z całym obiektem mostowym. Zdemontowana część balustrady ze strony zachodniej zostanie wykorzystana i zamontowana po stronie wschodniej - podkreśla rzeczniczka prasowa MZD w Toruniu.

MZD przekazuje, że balustrada ma charakter technologiczny. Znajdują się w niej instalacje elektryczne odpowiadające za iluminację i oświetlenie obiektu. Oprócz balustrady, od strony jezdni zostały zamontowane elementy zabezpieczające - bariera drogowa oraz bariera przeciwrozbryzgowa. Mają one podobną wysokość do tych, które były zamontowane przed rozbudową i modernizacją mostu.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie. Kiedy zakończą się prace na moście Piłsudskiego? - Na dziś brakuje składników żywicznych służących do produkcji farb, które mają być użyte do zabezpieczenia antykorozyjnego szybu windowego. Wykonawca oczekuje m.in. na dostawę poziomych przykryć między błotochronami, a balustradą kablową, które są wykonywane indywidualnie, na potrzeby inwestycji i na dylatację, która powinna zostać zamontowana pomiędzy panelami na ciągach pieszo-rowerowych. Przypomnijmy, że ciągi te, ze względu na ich długość, są innowacyjne w skali europejskiej. Podobnie jest z dylatacją, która jest produkowana w niestandardowych wymiarach. Ostateczny termin jest uzależniony od dostaw poszczególnych elementów - czytamy w komunikacie MZD w Toruniu, przekazanym w połowie listopada. Gdy tylko zostanie podany konkretny termin, to wówczas poinformujemy o tym na naszym portalu. Modernizacja "starej" przeprawy kosztuje 122 miliony złotych.

Spodobał ci się materiał? Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Tak zmieniał się Toruń przez ostatnich 37 lat!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE