Wielkanoc 2020: Błogosławieństwo pokarmów w twoim domu. Diecezja toruńska mówi jak to zrobić

i

Autor: CC Pixabay.com Wielkanoc 2020: Błogosławieństwo pokarmów w twoim domu. Diecezja toruńska mówi jak to zrobić

Wielkanoc 2020: Błogosławieństwo pokarmów w twoim domu. Diecezja toruńska mówi jak to zrobić

2020-04-12 7:06

Wielkanoc 2020 i Wielka Sobota 2020 - w tym roku nie możemy udać się na tradycyjne święcenie pokarmów. Nie odbędzie się ono na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Rekomendujemy praktykującym katolikom pozostanie w domach i odmówienie modlitwy błogosławieństwa, której treść przekazała diecezja toruńska. Zobaczcie jak wygląda tekst!

Koronawirus sprawił, że plany mieszkańców Torunia na Święta Wielkanocne musiały ulec modyfikacji. Wielu praktykujących katolików wybrało transmisje on-line z liturgii Triduum Paschalnego, za co serdecznie dziękujemy. W ten sposób ograniczamy rozprzestrzenianie się śmiercionośnego koronawirusa COVID-19. Jak zastąpić tradycyjne święcenie pokarmów? Diecezja toruńska opublikowała na swojej stronie treść modlitwy, którą możemy odmówić w naszych domach.

Błogosławieństwo pokarmów. Niedziela Wielkanocna 2020

Treść tej modlitwy pochodzi z oficjalnego serwisu diecezji toruńskiej. Publikujemy ją w całości.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE