Pomnik Familie Landgraf - cmentarz św. Jerzego w Toruniu

i

Autor: Małgorzata Litwin / UMT - torun.pl Wszystkich Świętych 2020. Toruńska kwesta online. Sprawdź, jak możesz pomóc

Wszystkich Świętych 2020. Toruńska kwesta online. Sprawdź, jak możesz pomóc

2020-10-27 14:33

26 października 2020 roku na portalu Zrzutka.pl uruchomiono internetową zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Ze względu na koronawirusa i związaną z nim aktualną sytuację epidemiczną zbiórka online zastępuje w tym roku tradycyjną kwestę na cmentarzu św. Jerzego. Do wsparcia zachęca prezydent Michał Zaleski.

Wszystkich Świętych 2020. Toruńska kwesta online. Sprawdź, jak możesz pomóc

Koronawirus zmienił wiele planów torunian. W połowie października informowaliśmy was na naszym portalu, że tradycyjna kwesta na cmentarzu św. Jerzego została odwołana. Nie oznacza to jednak, że nie można wesprzeć Towarzystwa Miłośników Torunia. 26.10.2020 ruszyła zbiórka online i potrwa ona do 8 listopada. 

Pieniądze można przelewać także bezpośrednio na numer konta bankowego Towarzystwa Miłośników Torunia: 88 1090 1506 0000 0001 1280 4841 (Bank Santander Polska S.A.). Dodatkowo, przy wejściach na cmentarz św. Jerzego zawisną banery, na których umieszczono kod QR – po zeskanowaniu kodu telefonem z odpowiednią aplikacją zostaniemy przekierowani na stronę internetową zbiórki.

Czytaj także: Będzie więcej łóżek dla pacjentów z koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem!

- Zachęcam do wsparcia zbiórki, której celem jest renowacja zabytkowych pomników. W ubiegłym roku kwestarze zebrali prawie 23,5 tys. złotych. W tym roku dochód zostanie przeznaczony na odnowienie zabytkowego nagrobka Familii Landgraf - mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Spis treści

  1. Wszystkich Świętych 2020. Toruńska kwesta online. Sprawdź, jak możesz pomóc
  2. Wszystkich Świętych 2020 w Toruniu. Kim była rodzina Landgrafów?
  3. Wszystkich Świętych 2020. Toruńskie kwesty przynosiły sukcesy

Wszystkich Świętych 2020 w Toruniu. Kim była rodzina Landgrafów?

Rodzina Landgrafów pochodziła z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej, do Torunia przybyli w XIX i na początku XX wieku, część z nich opuściła miasto po decyzji traktatu wersalskiego o powrocie Torunia do niepodległej Polski. Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

Pochówek rodziny Landgraf upamiętnia jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener. Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.

Wszystkich Świętych 2020. Toruńskie kwesty przynosiły sukcesy

W ciągu kilkunastu edycji kwesty zebrano łącznie ponad 220 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie i otoczenie opieką ponad 30 pomników - pojedynczych i w kwaterach zbiorowych. Dzięki starniu miasta w ostatnich latach zostały też utwardzone alejki cmentarne i wyremontowane ogrodzenie od strony ul. Gałczyńskiego. Zeszłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Stanisława Arkusiewicza (1869-1937), Sędziego Sądu Administracyjnego w międzywojennym Toruniu oraz dokończenie renowacji pomników: Franciszka Kruszelnickiego (1859 - 1934), prawnika, sędziego, teoretyka postępowania cywilnego i nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza – należącego do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego, z charakterystyczną bryłą elementową i unikatowym rzemiosłem artystycznym.

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki