Youtube w teatrze, Szekspir na starówce i wiele więcej - taki będzie weekend w Toruniu! [LISTA ATRAKCJI]

2019-07-19 13:17 EITOR
Toruń zachęca - spędź weekend w naszym mieście!
Autor: Marta Łazarska Toruń zachęca - spędź weekend w naszym mieście!

Szekspir na ulicach Torunia, Dni Tanga i wiele więcej! Jak co piątek prezentujemy wam zestawienie najciekawszych imprez, na które warto zwrócić uwagę w Toruniu podczas najbliższego weekendu. Listę przygotowali tradycyjnie przedstawiciele Urzędu Miasta.

Piątek - 19 lipca

godz. 17:30 Spacery tematyczne: Spacer z Burmistrzem, CSW – Centrum Literatury
Kolejny cykl spacerów tematycznych - tym razem uczestnicy dowiedzą się o budynkach, które powstały u schyłku XIX wieku z inicjatywy nadburmistrza Torunia doktora Georga Kerstena. Zbiórka w holu CSW. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Festiwal Nova Muzyka i Architektura: Urosłam, kiedy spałaś, reż. Marcin Sauter, CSW – Centrum Sztuki Filmowej
Projekcja filmu „Urosłam, kiedy spałaś” opowiadającego historię Karaliny Orsik-Sauter, białoruskiej altowiolistki Atma Quartet. Widzowie dowiedzą się więcej o losie emigrantów, ich tęsknocie za krajem, rodziną i przyjaciółmi.

godz. 18:00 Song of Songs Festival, Scena Plenerowa CKK Jordanki
Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie. Wystąpią: Magda Anioł, Olga Szomańska, Natalia Niemen, Anastasis, 2TM2,3, Gospel Rain. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Spotkanie z Przemysławem Semczukiem, Księgarnia Kafka i spółka
Spotkanie z Przemysławem Semczukiem - dziennikarzem, publicystą historycznym oraz autorem książek reporterskich opisujących historię PRL. W Toruniu będzie promował swoją ostatnią powieść „To nie przypadek”. Rozmowę z autorem poprowadzi Ewa Stanek-Zaremba, założycielka Księgarni Kafka i spółka.

godz. 19:00 Dni Tanga 2019: Sexteto El Cucharón: Najpiękniejsze tanga świata – koncert, Dwór Artusa (Sala Wielka)
Koncert, który wprowadzi nas w namiętny klimat tanga argentyńskiego. Sexteto El Cucharón to zespół tworzony przez pasjonatów tego gatunku. Założycielem sekstetu jest saksofonista Piotr Łyszkiewicz. To właśnie brzmienie jego saksofonu wyróżnia El Cucharon na tle innych orkiestr tangowych. Bilety: normalny - 35 zł, ulgowy - 30 zł.

godz. 19:00 Zaucha Festival, Letnia Scena na Barce
„Byłaś serca biciem”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Bądź moim natchnieniem” - te i wiele innych utworów Andrzeja Zauchy na Letniej Scenie na Barce usłyszy toruńska publiczność podczas Zaucha Festival. Wystąpią: Igor Herbut, Kasia Moś, Wojciech Myrczek, Marta Król, Vivian Buczek, Paweł Wolsztyński, Dominika Jaszczyńska.

godz. 20:00-24:00 Dni Tanga: Pre-Party „Milongi Piernikowej", kawiarnia Wejściówka (DJ Krzysztof Rumiński)

godz. 21:00 Telepatio, klub NRD, ul. Browarna 6
Po prawie dwóch latach do NRD powraca jeden z ulubionych cyklów imprez - telepatio. Zagra: dj Stosunkowodobry Waca. Wstęp z listy FB wolny, pozostałe osoby - 10 zł.

godz. 22:00 Baby Grajo Techno #2, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Impreza techno w składzie żeńskim. Zagrają: Rave Kitten, Tanzwinia, Yoa, Monya, Miss Sync.

Sobota - 20 lipca

godz. 8:30-13:00, 13:00-17:30 Rejs wiślany na trasie Zamek Dybów - Olenderski Park Etnograficzny, Zamek Dybów i Gród Nieszawa
„Śladami Wisły 2019" to kontynuacja cyklu rejsów promujących rozwój turystyki wiślanej. W trakcie niezwykłej wiślanej przygody uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z wieloma zagadnieniami związanymi zarówno z Toruniem, jak i okolicami. Po rejsie przewidywane jest również ognisko. Zapisy na: sekretariat@dybow-nieszawa.org.pl

godz. 11:00 5. Festiwal Teatrów Ulicznych: Szekspir. Miasto, Happeningi Szekspirowskie, Scena Szekspirowska w Toruniu, ul. Piernikarska 9
W różnych miejscach starówki i Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się seria happeningów w reżyserii Laury Sonik, inspirowanych twórczością Szekspira. Organizatorami wydarzenia są Teatr Baj Pomorski oraz Fast Book, kampania społeczna realizowana na Wydziale Filologicznym UMK. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

godz. 11.00-14.00  Wakacyjne animacje dla dzieci na Placu Podominikańskim

Na najmłodszych czekają gry i zabawy (edukacyjne, sportowe, muzyczne, plastyczne, taneczne), konkursy, nagrody i inne niespodzianki, ufundowane przez sponsorów.
 
godz. 12:00-15:00 Rajd Rowerowy - Szlakiem Toruńskiego Sportu!, Arena Toruń
Podczas kolejnej odsłony Historycznego Rajdu Rowerowego wspólnie z przewodnikiem uczestnicy przemierzą szlak toruńskiego sportu oraz ciekawych miejsc związanych z historią Torunia. Na trasie przewidywane jest 8 przystanków: Arena Toruń, Rektorat UMK, Aeroklub Pomorski, Motoarena, Park na Bydgoskim Przedmieściu, Przystań Sportów Wodnych, Ul. Bydgoska/Al. 500-lecia Torunia, Ul. Mickiewicza. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

godz. 12:00 ETNOspiżarnia Ziemi Dobrzyńskiej – warsztaty kosmetyczne, Dom Muz, ul. Podmurna 1/3
Głównym celem ETNOspiżarnii jest edukacja regionalna dotycząca tradycyjnych form ziołolecznictwa, lokalnych przepisów kulinarnych i naturalnych kosmetyków. Podczas warsztatów zielarskich uczestnicy pogłębią wiedzę z zakresu ziołolecznictwa oraz przygotowują maceraty, oleje i nalewki. Następnie w Rekwizytorni Drzew stworzą prace artystyczne techniką kolografii.

godz. 15:00-17:00 Circus Fiesta na Rynku Staromiejskim

Warsztaty cyrkowe (m.in. żonglerka, szczudła, monocykl), warsztaty akrobatyczne (aerial hoop), animacje dla najmłodszych (zabawy sprawnościowe, zręcznościowe, integracyjne)

Dni Tanga 2019

    • godz. 15:30-16:30 Warsztaty tanga dla bardzo początkujących, Dwór Artusa (Sala Malinowa)
      Doświadczeni tancerze poprowadzą pokaz i krótki kurs podstaw, które pozwolą Wam chwycić tangowego bakcyla. Bilety: 5 zł
      
    • godz. 16:00-18:00 Projekcja filmu „Tango y Migración” (reż. Roman Kalka), Artus Cinema
      Film z jednej strony będący zapisem historii Romana Kalki i jego niezwykłej wyprawy do Buenos, a z drugiej próbą dotknięcia istoty tanga. Wstęp wolny
      
    • godz. 18:00-2:00 Milonga Piernikowa – Lato (z muzyką na żywo)
      Milonga nie jest ani pokazem, ani koncertem… każdy, kto przekroczy próg sali staje się częścią milongi. Część gości czerpie radość z tańca, niektórzy z obserwacji par zatopionych w objęciu, inni z możliwości spotkań towarzyskich przy lampce wina, ale większość po prostu delektuje się muzyką i niepowtarzalną atmosferą. Tegoroczna wakacyjna edycja po raz pierwszy z muzyką na żywo, o którą zadba Sexteto El Cucharon. Bilety: 40 zł ulgowy, 50 zł normalny. Dla osób nietańczących: 20 zł

godz. 16:00 FIME Youth Track Racing 125cc Cup, Motoarena
Finał Mistrzostw Europy na motocyklach o pojemności 125cc. W tegorocznej rozgrywce wystąpią żużlowcy z dziesięciu krajów, tj. z Polski, Niemiec, Czech, Anglii, Węgier, Estonii, Litwy, Ukrainy, Francji oraz Finlandii. Biało-czerwonych barw bronić będzie Kacper Makowski, Borys Kopeć-Sobczyński oraz Mateusz Łopuski. Po zawodach ok. godz. 18:30 wręczenie nagród. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Prezentacja zespołu Elana, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
Toruński Klub Elana SA zaprasza wszystkich kibiców na prezentację pierwszego zespołu w sezonie 2019/2020. Wstęp wolny. Zobaczymy m.in. koszulki "Pszczółki", o których mówi się na całym świecie.

godz. 17:00 Rejsy z Toruńskimi Flisakami, Bulwar Filadelfijski
Na rejs po Wiśle zapraszają Toruńscy Flisacy od godz. 17:00 do 21:00. Zbiórka na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości bramy Żeglarskiej. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć: punkt widokowy na Kępie Bazarowej, plażę przy Zamku Dybowskim, Bulwar Filadelfijski, panoramę Starego Miasta, Winnicę, Port Zimowy. Bilety: 5-20 zł w zależności od przystanku. 

godz. 18:00 Scena jest Wasza: FauxPas, Letnia Scena na Barce
„Scena jest Wasza” to plebiscyt dla młodych, debiutujących zespołów i wokalistów. Ta muzyczna inicjatywa ma pomóc im w promocji własnego dorobku artystycznego - wygraną w konkursie jest realizacja profesjonalnego teledysku. Tym razem usłyszymy koncert młodego toruńskiego zespołu FauxPas, który po raz pierwszy będzie miał okazję przedstawić swój autorski repertuar na tak dużej scenie.

godz. 18:00 Art streaming – spektakl, Teatr Wilama Horzycy, Scena na Zapleczu
Streaming natives urodzili się niemal ze smartfonem w ręku – nie pamiętają świata bez ogólnie dostępnego internetu, a większość czasu w sieci spędzają, oglądając materiały wideo. Dlatego zajęcia Teatru Wilama Horzycy poświęcone będą tematowi YouTube’a i nagraniom, które młodzi publikują i oglądają. Oglądane wspólnie materiały uczestnicy będą przetwarzać twórczo na warsztatach teatralnych, ruchowych, modowo-makijażowych, promocyjnych, muzycznych oraz wideo. Efektem pracy będzie spektakl zaprezentowany na Scenie na Zapleczu.

godz. 18:00 Song of Songs Festival, Scena Plenerowa CKK Jordanki
W drugim dniu festiwalu wystąpią: Monika Kuszyńska, Dagadana, Adam Strug, Darek Malejonek Hyperhemon, Pospieszalscy, Beata Bednarz i goście. Wstęp wolny.

godz. 19:00-22:00 13. Zamkowe Spotkania z Poezją, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
Poezję Juliana Tuwima oraz Bolesława Leśmiana usłyszeć będzie można na koncercie piosenki poetyckiej na Zamku Krzyżackim. Podczas Zamkowych Spotkań z Poezją wystąpią: w duecie Krzysztof Cezary Buszman i Jarosław Chojnacki, zespół Ewy Ostrowskiej oraz toruński bard Jacek Beszczyński wraz ze swym zespołem Nadziei Maleńka Orkiestra. Wstęp: 10 zł.

godz. 20:00 Magda Mieszewska-Zasadna i Kamil Szafrański - koncert, Letnia Scena na Barce
Sceną na Barce poruszy występ akordeonowy Kamila Szafrańskiego oraz wokalistki Magdy Mieszewszkiej-Zasadnej. Wstęp wolny.

godz. 21:00 5. Festiwal Teatrów Ulicznych: Pokaz „50 twarzy Księżyca” oraz koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej w Chełmży, Fontanna Cosmopolis
Przy Fontannie Cosmopolis w astronomiczną podróż zabierze nas Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży. Koncert stanowi wprowadzenie do multimedialnego pokazu „50 twarzy Księżyca”, który zaplanowany został z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Całości dopełni komentarz Piotra Maciejewskiego oraz Jerzego Rafalskiego, autorów Radia Planet i Komet.

godz. 21:00 Tekno Party, Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12
Na imprezę w rytmie energetycznego free tekno zaprasza klub Dwa Światy.

godz. 22:00 Silent Disco, Koniec Świata, ul. Podmurna 4
Najgłośniejsza cisza w mieście powraca do Torunia w ogrodach Końca Świata. Silent Disco to unikalna impreza, na której każdy uczestnik zostaje wyposażony w bezprzewodowe słuchawki. Każda para słuchawek odbiera trzy kanały - na każdym z nich będzie grał inny DJ, co umożliwia robienie imprezy z trzema różnymi gatunkami muzyki jednocześnie. Wstęp: 15 zł (słuchawki wliczone).

godz. 22:00 Hałas, klub NRD, ul. Browarna 6
"Solidna dawka decybeli, dużo basu w najróżniejszych smakach, hipnotyzujące wizualizacje” - tak wydarzenie opisuje organizator elektronicznej imprezy. W NRD usłyszeć będzie można: Hałasovą, Stero:Typa oraz Bambi Uzi.

Niedziela - 21 lipca

godz. 11:00-16:00  Jarmark śniadaniowy na Rynku Nowomiejskim

Na Jarmarku można zakupić produkty naturalne, lokalne, przetworzone w sposób tradycyjny, domowy, bez sztucznych dodatków i polepszaczy.
Na Jarmarku odbędzie się też: rzeczny pokaz mody, zajęcia z jogi (12.00), animacje dla dzieci z Klaunem Koko i wiele innych atrakcji.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

godz. 12:00 Kreatywne oprowadzanie, Centrum Sztuki Współczesnej
Kreatywne oprowadzanie po Centrum Sztuki Współczesnej jest połączeniem merytorycznego przedstawienia aktualnych wystaw z szeregiem działań realizowanych w przestrzeni wystawy. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w dyskusji na temat sztuki, wnikliwiej poznać koncepcję przedstawioną przez twórcę oraz dowiedzieć się więcej o myśli kuratorskiej. Koszt zajęć: 10 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy: eduakcje@csw.torun.pl

godz. 12:00 Etnoigraszki - Co w trawie piszczy?, Muzeum Etnograficzne
Kolejna z cyklu rodzinnych imprez umuzykalniających dla całych rodzin. Uczestnicy wspólnie posłuchają dźwięków przyrody. Nie zabraknie również rodzinnego muzykowania przy pomocy małych i dużych instrumentów oraz tradycyjnych zabaw dziecięcych inspirowanych przyrodą, z dużą dawką ruchu i śpiewu. Warto zabrać odzież ochronną dla dzieci i dorosłych. Bilety: 10 zł osoba dorosła, 5 zł dziecko, 25 zł rodzina (2+2) do nabycia od 16.07. oraz w dniu imprezy.

godz. 12:00-13:00 Fotograficzne śledztwo – oprowadzanie autorsko-kuratorskie, Galeria Sztuki Wozownia
Po wystawie Waldemara Zdrojewskiego „Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie” oprowadzą dr Krzysztof Jurecki, dr Paulina Orłowska, Waldemar Zdrojewski. Wstęp wolny.

Dni Tanga 2019

    • 15:30 - After-Party „Milongi Piernikowej" w kawiarni Wejściówka (DJ Beata Urszula)
    • 16:00 - Zwiedzanie Dworu Artusa - pierwsza tura (dla gości Milongi Piernikowej udział darmowy)
    • 18:00 - Zwiedzanie Dworu Artusa - druga tura (dla gości Milongi Piernikowej udział darmowy)

godz. 16:00 23. Festiwal Nova Muzyka i Architektura: Saksofony z Nowego Świata, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Artyści z niemieckiego Arcis Saxophone Quartet podczas 23. Festiwalu Nova Muzyka i Architektura zaprezentują przekrojowy program: od Diverimenta Mozarta przez utwory Mendelssohna, Dvořáka i Barbera aż do twórczości minimalisty S. Reicha. Całość zwieńczą fragmenty z broadwayowskiego musicalu „West Side Story”. Wstęp: 20 zł.

godz. 16:00-18:00 Pokazy/warsztaty Studenckiego Koła Żonglerskiego UMK
Na Bulwarze Filadelfijskim zobaczyć będzie można kuglarskie wyczyny założonego w 2007 roku Studenckiego Koła Żonglerskiego. Wstęp wolny.

godz. 17:00 Scena jest Wasza - Shackleton, Letnia Scena na Barce
„Scena jest Wasza” to plebiscyt dla młodych, debiutujących zespołów i wokalistów. Ta muzyczna inicjatywa ma pomóc im w promocji własnego dorobku artystycznego - wygraną w konkursie jest realizacja profesjonalnego teledysku. Tym razem na scenie usłyszymy Shackleton.

godz. 18:00 Art streaming - spektakl, Teatr im. Wilama Horzycy, Scena na Zapleczu
Streaming natives urodzili się niemal ze smartfonem w ręku – nie pamiętają świata bez ogólnie dostępnego internetu, a większość czasu w sieci spędzają, oglądając materiały wideo. Dlatego zajęcia Teatru Wilama Horzycy poświęcone będą tematowi YouTube’a i nagraniom, które młodzi publikują i oglądają. Oglądane wspólnie materiały uczestnicy będą przetwarzać twórczo na warsztatach teatralnych, ruchowych, modowo-makijażowych, promocyjnych, muzycznych oraz wideo. Efektem pracy będzie spektakl zaprezentowany na Scenie na Zapleczu.

godz. 20:00 Alternatywna Scena Letnia: Hope Leslie, Letnia Scena na Barce
Tegoroczny cykl Alternatywnej Sceny Letniej otworzy Hope Leslie – poznański zespół wychodzący poza granice klasycznego indie-rocka. Wystąpią: Bartosz Górny, Hubert Pilarski, Daniel Walkowiak oraz Adam Woźniak.

godz. 20:30 Mariackie Koncerty Organowe 2019, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kolejna odsłona „Mariackich Koncertów Organowych 2019”. Wydarzenie organizowane jest na rzecz renowacji zabytkowych organów kościoła Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Na organach zagra Maria Heyka.