Abp Tadeusz Wojda nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim! Papież Franciszek podjął decyzję

2021-03-02 12:30 pt
Abp. Tadeusz Wojda
Autor: Teresa Margańska / Archibial.pl Abp. Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda z Archidiecezji Białostockiej do Archidiecezji Gdańskiej! - Ojciec Święty Franciszek mianował nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim Tadeusza Wojdę SAC, dotychczasowego arcybiskupa metropolitę białostockiego - informuje nuncjatura. Jak wynika z komunikatu, "data rozpoczęcia posługi w Archidiecezji Gdańskiej (ingresu) zostanie podana w późniejszym terminie".

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Na administratora apostolskiego Archidiecezji Gdańskiej "sede vacante" mianowano wówczas biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Nuncjusz apostolski w Polsce wydał komunikat o oficjalnej decyzji papieża, a więcej o oświadczeniu Salvatore Pennacchio pisaliśmy w artykule Gdańsk: Abp Sławoj Leszek Głódź odsunięty w cień [CZYTAJ WIĘCEJ].

Dziś oczekiwanie wiernych z Archidiecezji Gdańskiej na nowego pasterza dobiegło końca. Dotychczasowy arcybiskup metropolita białostocki Tadeusz Wojda został mianowany arcybiskupem metropolitą gdańskim. Wolę papieża Franciszka nuncjatura ogłosiła dziś w samo południe.

Abp Tadeusz Wojda urodził się w 1957 roku w Kowali (powiat kielecki). Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 roku. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Warszawie. Jest doktorem misjologii. Studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W grudniu 2007 roku Benedykt XVI mianował go kierownikiem biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2012 roku Tadeusz Wojda był podsekretarzem kongregacji. W kwietniu 2017 papież Franciszek uczynił go arcybiskupem metropolitą białostockim. Jako zawołanie biskupie duchowny przyjął słowa "Aby była głoszona Ewangelia". Od marca 2021 roku będzie arcybiskupem metropolitą gdańskim. Dokładna data rozpoczęcia posługi na Pomorzu nie jest jednak jeszcze znana.

Ojciec Rydzyk broni biskupa Edwarda Janiaka
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE