Ankieta kuratorium wywołała burzę

i

Autor: pixabay.com/Mieczysław Struk

Rodzice łapią się za głowę

Ankieta kuratorium wywołała burzę! Pytają 13-latków o seks i aborcję. Jest reakcja

2022-09-16 16:39

Na stronach kuratoriów oświaty ukazała się ankieta, w której padają pytania dotyczące seksu, aborcji, poglądów politycznych, homoseksualizmu i kościoła. Kwestionariusz jest skierowany dla dzieci w wieku 13 i 14 lat! Sprawę nagłośnił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Po jego interwencji pytania usunięto ze strony kuratorium.

W ubiegłym tygodniu na stronach kuratoriów oświaty pojawiło się pismo Ministerstwa Edukacji i Nauki zachęcające dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do współpracy z przedstawicielami Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Uczelnia na zlecenie MEN przygotowała ankietę o nazwie "Determinanty zachowań i zakotwiczenie postaw młodego pokolenia Polaków wobec stref ryzyka społeczno-kulturowego w perspektywie komparatystycznej w świetle teorii resilience". Była ona skierowana do uczniów w wieku 13 i 14 lat.

Czytaj również: Koniec z 45-minutowymi lekcjami! Rewolucyjne zmiany w szkołach, jest szczegółowy program. Ambitny plan!

Kontrowersyjna ankieta kuratorium oświaty. Pytają o seks 13-latków

Pytania, jakie pojawiają się w ankiecie, wywołały oburzenie. Dotyczą one m.in. poglądów politycznych, seksu, podejścia do ekologii, wyznania. Ankietowani byli pytani m.in. o to, czy mają wśród znajomych lub w rodzinie homoseksualistę. W poniższej galerii możecie zobaczyć screeny z kwestionariusza.

Ankieta kuratoriów oświaty dla nastolatków wywołała burzę. Zareagował marszałek z Pomorza

Uwagę na ankietę zwrócił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Od kilku dni kierowane są do mnie, jak i do moich współpracowników, wyrazy zaniepokojenia treściami zawartymi w niniejszej ankiecie. Zarówno rodzice, jak i dyrektorzy szkół, zwracają uwagę, że pytania ankietowe, w szczególności pytania o praktykowane zachowania seksualne, dopuszczalność aborcji i eutanazji, stosunek do homoseksualizmu, religii i Kościoła Katolickiego, wyznanie religijne czy też o poglądy polityczne i ich zbieżność z programem określonych partii politycznych, a także o opinię w kwestiach prawnoustrojowych, których uczniowie nie mieli możliwości poznać, są dalece niedostosowane do poziomu dojrzałości intelektualnej, emocjonalnej i moralnej dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 17 lat - napisał na Facebooku. Poinformował również, że skierował sprawę do Pomorskiej Rady Oświatowej o opinię w sprawie ankiety. Jego interwencja sprawiła, że ankieta nagle... zniknęła ze stron kuratoriów. Jak podaje RMF FM, Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie sprawy nie komentuje, ale ma się do niej odnieść w najbliższym czasie.

Uczniowie podstawówki zwiedzali Powązki Wojskowe. Wycieczka z programem Niezapomniani
Sonda
Czy kuratorium ma prawo pytać uczniów o ich intymne sprawy?