Byli policjanci pójdą do więzienia za pobicie kiboli Lechii Gdańsk? Andrzej Duda otrzymał wniosek o ułaskawienie!

2022-01-27 13:35
Czy byli policjanci pójdą do więzienia za pobicie kiboli Lechii Gdańsk? Andrzej Duda otrzymał wniosek o ułaskawienie!
Autor: AndrzejRembowski/cc0/Pixabay.com; Jacko/domena publiczna/Wikimedia Commons Sąd Okręgowy w Gdańsku wstrzymał wykonanie kary więzienia dla byłych policjantów: Bartłomiej L. i Łukasz K. za pobicie kiboli Lechii Gdańsk

Sąd Okręgowy w Gdańsku wstrzymał wykonanie kary więzienia dla dwóch byłych policjantów: Bartłomiej L. i Łukasz K. W grudniu ub.r. zostali oni skazani prawomocnym wyrokiem za pobicie dwóch kiboli Lechii Gdańsk: Mariusza T. i Łukasza P., Pod wnioskiem o ułaskawienie byłych policjantów, który otrzymał prezydent Andrzej Duda, podpisało się ponad 28 tys. mundurowych.

Czy byli policjanci pójdą do więzienia za pobicie kiboli Lechii Gdańsk? Sąd wstrzymał wykonanie kary

Jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, dwaj byli policjanci skazani za pobicie kiboli Lechii Gdańsk nie trafią na razie do więzienia. Sąd Okręgowy w Gdańsku wstrzymał we wtorek, 25 stycznia, wykonanie prawomocnego wyroku z grudnia ub.r. Zgodnie z nim Bartłomiej L. i Łukasz K., byli policjanci komendy w Sopocie, mają trafić do więzienia na rok i wypłacić Mariuszowi T. i Łukaszowi P. po, odpowiednio, 20 tys. zł i 1 tys. zł. Do przestępstwa doszło latem 2014 r., gdy obaj mundurowi zostali wezwani pod jeden z pubów w Sopocie, gdzie między nimi a kibolami Lechii Gdańsk doszło do bójki. Kilka godzin po zatrzymaniu Mariusz T. został zabrany karetką pogotowia do szpitala z uszkodzonymi narządami wewnętrznymi i trafił pod opiekę chirurgiczną - biegły lekarz zeznał później, że gdyby tak się nie stało, mężczyzna mógł umrzeć. Obaj pseudokibice zeznali później, że byli skuci kajdankami i bici w sali odpraw, natomiast policjanci twierdzili, że ich obrażenia to jeszcze wynik bójki przed pubem. Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał w tej sprawie wyrok Sądu Rejonowego w Sopocie.

- Ci mężczyźni siedzieli przez kilka godzin z rękami skutymi do tyłu. Mimo że zachowywali się niewłaściwie, to nie stwarzali zagrożenia dla życia i zdrowia policjantów. A więc nie było przesłanek do użycia wobec nich tak intensywnych środków przymusu bezpośredniego, a w szczególności siły fizycznej w postaci kopnięć w brzuch i uderzeń pięścią - mówiła w czasie ogłaszania wyroku sędzia Magdalena Czaplińska, którą cytuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Czytaj też: Starogard Gdański: Ten człowiek może mieć związek z morderstwem! "Spoczywaj w pokoju, mamuś. Znajdziemy go"

Czytaj też: Gdańsk. Ciało kobiety i mężczyzny w mieszkaniu na Oruni! Są pierwsze ustalenia policji

Czy byli policjanci pójdą do więzienia za pobicie kiboli Lechii Gdańsk? Andrzej Duda otrzymał wniosek o ułaskawienie

Jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, do prezydenta Andrzeja Dudy trafił w minionym tygodniu wniosek o ułaskawienie byłych policjantów, który podpisało ponad 28 tys. mundurowych z całej Polski. Niezależnie od tego skazani funkcjonariusze starają się o odbycie kary w ramach dozoru elektronicznego, co oznacza, że mogliby wtedy zostać w domach. Bartłomiej L. i Łukasz K. nie zgadzają się z wyrokiem, zwłaszcza ze sprawa pobicia została najpierw umorzona przez Prokuraturę Rejonową w Wejherowie. Gdy kibole Lechii Gdańsk zaskarżyli tę decyzję, śledztwo zostało wznowione i zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko byłym policjantom, ale sąd ich uniewinnił. Po kolejnym odwołaniu pseudokibiców sprawa wróciła na wokandę i zakończyła się skazaniem mundurowych.

- Bandyci nas atakowali, my się obroniliśmy, a teraz mamy iść do więzienia. Zostaję skazany na podstawie tych samych dowodów, na podstawie których inny sąd mnie uniewinnił. Wyrok nie został wydany na podstawie materiałów dowodowych, bo ich nie ma. To jest lekcja dla wszystkich policjantów - powiedział po wyroku sądu w Gdańsku Bartłomiej L., którego cytuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Sonda
Czy polskie prawo radzi sobie z zachowaniem pseudokibiców?
Policyjny pościg za naćpanym 23-latkiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE