Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku otwarte. To długo wyczekiwana inwestycja

i

Autor: pomorskie.eu

inwestycje

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku otwarte. To długo wyczekiwana inwestycja

2023-09-27 13:54

Centrum Opieki Wytchnieniowej składa się z trzech budynków, w których są 64 miejsca dla ciężko chorych. Pomoc jest udzielana w formie opieki hospicyjnej i dziennej oraz dwutygodniowych turnusów. Z pomocy korzystają dzieci, dorośli oraz ich opiekunowie.

Trzy w jednym

Jak podaje oficjalny portal samorządu województwa pomorskiego, Centrum Opieki Wytchnieniowej znajduje się przy ul. Kopernika 17 c w Gdańsku. Wbicie łopaty pod ten obiekt nastąpiło 11 lutego 2022 r., a budowa rozpoczęła w marcu ubiegłego roku. Centrum składa się z trzech połączonych łącznikami budynki, w środkowym jest część administracyjna oraz dla personelu medycznego i opiekunów. W pozostałych dwóch są 24 komfortowe, klimatyzowane jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami dla podopiecznych oraz wspólna przestrzeń terapeutyczna. Łącznie placówka ma 44 miejsca opieki całodobowej (oddział stacjonarny Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz miejsca na czasowy pobyt stacjonarny w ramach opieki wytchnieniowej) i 20 miejsc opieki dziennej. Utworzono też gabinety rehabilitacji i terapii zajęciowej.

To bardzo ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale i Pomorza. Opieka hospicyjna i wytchnieniowa są bardzo potrzebne, szczególnie, że dotyczą osób terminalnie chorych w różnym wieku, dla których komfort fizyczny i psychiczny jest niezwykle istotny. Dlatego na budowę, wyposażenie obiektu oraz opiekę wytchnieniową przekazaliśmy środki unijne. Zapewnią one m.in. wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osób z chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunów i rodzin. Takie ośrodki jak Centrum Opieki Wytchnieniowej są niezwykle istotne społecznie

– mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Koszt inwestycji

Inwestycja pochłonęła ponad 38 mln zł, w tym z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa pomorskiego na budowę, wyposażenie obiektu oraz zagospodarowanie terenu wydano prawie 16,5 mln zł, a prawie 2,2 mln zł na opiekę wytchnieniową. Wsparcia finansowego udzieliły też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław Flis