Co zrobić, gdy klimatyzacja w pociągu nie działa? Możesz wnioskować o zwrot pieniędzy

Podróż pociągiem w upalne dni bez działającej klimatyzacji może być bardzo uciążliwa. Wielu pasażerów nie zdaje sobie jednak sprawy, że w określonych sytuacjach mają prawo ubiegać się o rekompensatę za obniżony komfort podróży.

Wnętrze pustego, nowoczesnego wagonu pociągu z rzędami białych siedzeń z niebieskimi akcentami, symbolizujące komfort podróży, który może zostać obniżony przez brak klimatyzacji. Więcej o prawach pasażerów przeczytasz na naszym portalu.
Autor: Fotokon/ Shutterstock

Co zrobić, gdy klimatyzacja w pociągu nie działa?

Kiedy można zgłaszać reklamację PKP za niedziałającą klimatyzację? To pytanie co roku powraca, bowiem latem w wielu wagonach schładzanie zawodzi. Najczęściej dochodzi do usterek w starszych składach lub w ogóle takowe udogodnienie nie istnieje, a pasażerowie męczą się w gorącej "skrzynce". Co więc zrobić w sytuacji, gdy klimatyzacja w pociągu nie działa? Okazuje się, że można zgłosić reklamację do PKP.

Brak klimatyzacji w pociągu? Złóż reklamację

Pasażerowie, którzy w trakcie upałów jechali pociągiem, w którym nie było działającej klimatyzacji mają prawo do złożenia reklamacji.

Pasażerowie podróżujący pociągami Express InterCity (EIC), w których nie działała klimatyzacja, mogą złożyć reklamację do PKP Intercity. Jak przypomina Urząd Transportu Kolejowego, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia przewoźnik może przyznać bon o wartości 25% ceny biletu, przy czym każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

W przypadku pozostałych pociągów PKP Intercity, w tym kategorii IC, przewoźnik również umożliwia złożenie reklamacji dotyczącej warunków przejazdu. Pasażerowie mogą zgłaszać problemy związane z komfortem podróży lub jakością obsługi, opisując m.in. awarię klimatyzacji. Takie reklamacje są rozpatrywane indywidualnie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Tak wyglądają wagony z Niemiec dla PKP Intercity

Jak zgłosić reklamację do PKP?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest złożenie reklamacji przez internet. W formularzu należy wybrać odpowiedni powód reklamacji, a następnie szczegółowo opisać sytuację. W zgłoszeniu warto podać m.in.:

  • numer pociągu,
  • datę i godzinę podróży,
  • numer wagonu i miejsca,
  • opis problemu,
  • informacje o ewentualnych utrudnieniach podczas przejazdu.
QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Dajemy czerwony pasek od 8/10!
Pytanie 1 z 10
Obok woj. śląskiego, opolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego to województwo nie ma na swoim terenie parku narodowego. Mowa o...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki