Spis treści
Co zrobić, gdy klimatyzacja w pociągu nie działa?
Kiedy można zgłaszać reklamację PKP za niedziałającą klimatyzację? To pytanie co roku powraca, bowiem latem w wielu wagonach schładzanie zawodzi. Najczęściej dochodzi do usterek w starszych składach lub w ogóle takowe udogodnienie nie istnieje, a pasażerowie męczą się w gorącej "skrzynce". Co więc zrobić w sytuacji, gdy klimatyzacja w pociągu nie działa? Okazuje się, że można zgłosić reklamację do PKP.
Brak klimatyzacji w pociągu? Złóż reklamację
Pasażerowie, którzy w trakcie upałów jechali pociągiem, w którym nie było działającej klimatyzacji mają prawo do złożenia reklamacji.
Pasażerowie podróżujący pociągami Express InterCity (EIC), w których nie działała klimatyzacja, mogą złożyć reklamację do PKP Intercity. Jak przypomina Urząd Transportu Kolejowego, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia przewoźnik może przyznać bon o wartości 25% ceny biletu, przy czym każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
W przypadku pozostałych pociągów PKP Intercity, w tym kategorii IC, przewoźnik również umożliwia złożenie reklamacji dotyczącej warunków przejazdu. Pasażerowie mogą zgłaszać problemy związane z komfortem podróży lub jakością obsługi, opisując m.in. awarię klimatyzacji. Takie reklamacje są rozpatrywane indywidualnie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Tak wyglądają wagony z Niemiec dla PKP Intercity
Jak zgłosić reklamację do PKP?
Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest złożenie reklamacji przez internet. W formularzu należy wybrać odpowiedni powód reklamacji, a następnie szczegółowo opisać sytuację. W zgłoszeniu warto podać m.in.:
- numer pociągu,
- datę i godzinę podróży,
- numer wagonu i miejsca,
- opis problemu,
- informacje o ewentualnych utrudnieniach podczas przejazdu.