Czym zajmuje się lekarz medycyny sądowej?

2021-06-17 11:15
Czym zajmuje się lekarz medycyny sądowej?
Autor: Materiały prasowe Czym zajmuje się lekarz medycyny sądowej?

Medycyna sądowa jest specjalnością medyczną, która korzysta z wiedzy medycznej, a także dziedzin pokrewnych tj. nauki przyrodnicze. Wszystko to dzieje się na potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Lekarz ten musi ustalić co było przyczyną śmierci, okoliczności zgonu, a także bada dowody rzeczowe. Idealna praca dla fanów kryminalistyki.

Czym się zajmuje medycyna sądowa?

Medycyna sądowa zajmuje się ustaleniem przyczyn i mechanizmów nagłej śmierci. Bada obrażenia i urazy ciała powstałe na skutku zgonu. Lekarz ten zajmuje się także orzecznictwem w różnego rodzaju sprawach karnych oraz tych gdzie ustalane jest ojcostwo.

Działalność lekarzy medycyny sądowej

Lekarze medycyny sądowej są często biegłymi sądowymi, lecz najczęściej kojarzy się ich z wykonywaniem sekcji zwłok, identyfikacją ofiar oraz orzekaniem o zgonie z uwzględnieniem jego przyczyny i czasu. Biorą też udział w przeprowadzeniu ekshumacji mającej na celu oględziny lekarskie i sądowe zwłok oraz zmianę miejsca ich pochówku.

Kto może zostać specjalistą?

Aby zostać lekarzem medycyny sądowej należy ukończyć specjalizację medyczną, na program której składają się kursy specjalizacyjne oraz staże kierunkowe. Tytuł specjalisty medycyny sądowej można uzyskać po zaliczeniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego. Wysokie kwalifikacje to nie wszystko – specjalista medycyny powinien brać czynny udział w kursach i warsztatach praktycznych. Sytuacje związane z popełnianiem przestępstw, orzeczenia zgonów, jak i sekcje zwłok powodują, że od kandydatów aplikujących na stanowisko lekarza medycyny sądowej, oprócz wykształcenia medycznego, wymaga się:

  • odporności na stres,
  • umiejętności podejmowania decyzji,
  • samodzielności,
  • zaangażowania w pracę,
  • dobrej organizacji pracy,
  • umiejętności interpersonalnych.

Oferty pracy związane z medycyną sądową

Niewiele studentów uniwersytetów medycznych decyduje się na wybór specjalności z zakresu kryminalistyki i medycyny sądowej, co powoduje, że zapotrzebowania na ekspertów w tej dyscyplinie wzrasta. Na specjalistycznych portalach internetowych można odnaleźć wiele ofert pracy związanych z tym zawodem – ogłoszenia takie najczęściej pojawiają się w czasopismach oraz na stronach internetowych szpitali, uniwersytetów, katedr i zakładów medycznych. Niekiedy propozycje pracy dla lekarzy medycyny sądowej można odszukać na portalach ściśle związanych z ogólnym zatrudnieniem, np. na Pracuj.pl.

Artykuł Sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE