Dramat turystów nad Bałtykiem. Woda w kąpielisku w Mikoszewie niebezpieczna dla zdrowia!

2021-07-01 18:34
Sinice w Bałtyku 2021. Te kąpieliska są zamknięte. Woda ma kolor zielony!
Autor: BadziolTV / Pixabay

Najnowszy raport z nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim wskazuje, że w prawie wszystkich można się kąpać bez obawy o zdrowie. Wyjątkiem jest jedynie to w Mikoszewie, w gminie Stegna. Tamtejsza woda nie nadaje się do kąpieli z powodu sinic. Zalecenia GIS wskazują na absolutny zakaz wchodzenia do wody.

Sinice nad Bałtykiem. Raport GIS: Kąpielisko w Mikoszewie nie nadaje się do kąpania

O stanie wody w kąpieliskach informuje w czwartek (01.07.21 r.) Główny Inspektorat Sanitarny. Według ich raportu, wszystkie nadmorskie kąpieliska nadają się do kąpieli, a wyjątkiem jest jedynie to w Mikoszewie w gminie Stegna (na wschód od Gdańska) - woda nie nadaje się tam do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

Sinice. Kąpiel w takiej wodzie może być bardzo niebezpieczna! Czym grozi?

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice, czyli inaczej cyjanobakterie, zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza też, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Gdzie i kiedy pojawią się sinice? Sanepid: To nie do przewidzenia

Jak wyjaśnia sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią, i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym. Z reguły jednak, w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

Seksowna 68-letnia Szapołowska kusi nad Bałtykiem. Ależ ona wygląda!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE