Gdańska Zaspa ma już 49 murali, szykuje się na pięć kolejnych

i

Autor: wikipedia.pl, Tomasz Sienicki, GNU Free Documentation License Gdańska Zaspa ma już 49 murali, szykuje się na pięć kolejnych

Festiwal Monumental Art w Gdańsku [ARTYŚCI, LISTA ADRESÓW]. 5 gigantycznych murali już w czerwcu

2015-06-16 15:10

Bloki na Zaspie znów... oblepione artystami z całego świata - już po raz siódmy w Gdańsku wystartuje Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Pod koniec czerwca gdańska Zaspa może szykować się na kolejne, wielkoformatowe obrazy.

Z czym kojarzy się gdańska Zaspa? Jednym z wizytą papieża pod koniec lat 80., innym z blokowiskami, jeszcze kolejnym z... blokowiskami, ale fikuśnie pomalowanymi. No właśnie, bloki gdańskiej Zaspy to swoisty poligon dla artystów. Dość wspomnieć, że obecnie znajduje się tutaj aż 49 murali. Za dwa tygodnie będzie ich o pięć więcej. Wszystko za sprawą Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, cyklicznej imprezy, na którą zjeżdżają do Gdańska artyści z całego świata. Prace na rusztowaniach rozpoczną się 29 czerwca, a wernisaż z muzyką na żywo i prezentacją murali przez artystów odbędzie się 10 lipca na Zaspie. Artystów do współpracy zaprosił Instytut Kultury Miejskiej.

Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art 2015 - pomalują właśnie te bloki

Murale 7. edycji Monumental Art namalują: David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero z Hiszpanii, Rustam Qbic z Rosji, Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju, SAME 84 z Grecji i duet Monstfur z Polski. Nowe prace powstawać będą przy ul. Skarżyńskiego 4a, Pilotów 12f, Pilotów 13 g, Pilotów 16a i Nagórskiego 9a. Artystom asystować będą dwaj adepci sztuki muralu z Kiszyniowa – Radu Dumbrava i Filip Orlov oraz osoby z Gdańskiej Szkoły Muralu.

Monumental Art 2015 w Murale Gdańsk Zaspa. Rozpoczynamy 29 czerwca. Pięć ścian1. Colectivo Licuado + Alfalfa -...Posted by Murale Gdańsk Zaspa on 15 czerwca 2015

Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art 2015 - poznaj artystów!

Artyści Monumental Art 2015 „Droga jest szczęściem”
1. David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero – Hiszpania, ul. Pilotów 16a
Pablo S. Herrero maluje swoje realizacje na obszarach zmarginalizowanych – przedmieściach, w opuszczonych miejscach, w które wkracza adaptuje natura. Rozumie murale jako interwencję w miasta, sposób na przybliżenie wizji artystycznej do natury. Obecnie skupia się na malowaniu w małych miejscowościach i dzielnicach z dala od centrum miast. Jego styl jest związany z motywami roślinnymi, pokazuje połączenie dynamiki i statyki, indywidualizmu i wspólnoty, emocji, władzy i kontroli, zrównoważonego rozwoju i niestabilności, kruchości i wytrzymałości.
David de La Mano namalował ponad 100 prac w przestrzeni publicznej, m.in. w Hiszpanii, USA, Norwegii, Tunezji, Argentynie, Anglii, Peru, Urugwaju, Brazylii, Włoszech i Portugalii. Jego prace głównie przedstawiają sylwetki ludzi i drzewa, w większości są monochromatyczne. Wiele prac tworzy we współpracy z Pablo S. Herro, tak jak w przypadku Monumental Art.

2. Rustam Qbic – Rosja, ul. Nagórskiego 9a
Rustam Qbic mieszka w Kazaniu, w Rosji. Jego prace to surrealistyczne wyobrażenia, na których przedstawia postacie ludzi w zestawieniu z domami, roślinami czy zwierzętami. Prawie każde z jego dzieł jest pełne ciekawych pomysłów oraz odniesień które można zauważyć po dłuższej chwili namysłu. Jego prace widnieją na ścianach: Niżnego Nowogordu, Magnitogorska, Moskwy czy Petersburga.

3. Kolektyw Licuado i Alfalfa – Urugwaj, ul. Pilotów 12f
Kolektyw Licuado powstał cztery lata temu i tworzy go Camilo Núñez i Florencia Duran. Ich celem jest wspólne malowanie, ponieważ – jak mówią – praca zespołowa dodaje kolorytu nie tylko przestrzeni publicznej, ale też tej prywatnej. Camilo i Florencia badają konkretne środowiska, łączą te miejsca, ich kulturę i obyczaje ze swoimi obrazami i ich estetyką. Malowali m.in. w Buenos Aires, Chile, Boliwii, Peru, podczas Urban Art Latinamerican Festival czy MUTA Montevideo.

Alfalfa – Nicolas Sanchez
Jego prace można zdefiniować jako koncert form i pomysłów, nigdy nie tracących na indywidualności. Czerpie inspiracje z różnorakich religii, szczególnie hinduizmu, co obrazują postacie o wielu parach rąk i oczu, zwierzęcych głowach w jego realizacjach. W pracach Alfalfy można też znaleźć odniesienie do średniowiecznych bestiariuszy – w szczególności zwraca uwagę na potwory morskie. Jego styl to połączenie francuskiego symbolizmu, kolorowego komiksu pop i estetyki miejskiej. Murale Alfalfa widnieją m.in. na ulicach Montevideo, Cumana, Caracas i Limy.
4. SAME84 – Grecja, ul. Pilotów 13g
Same 84 urodził się w Atenach, w 1996 zaczął eksperymentować z graffiti na ulicach Aten pod pseudonimem „Same”. Przez lata jego styl ewoluował, zaangażował się w sztukę w przestrzeni publicznej i street art. Oprócz murali tworzy też ilustracje i jest projektantem graficznym. Mieszka i pracuje w Atenach.

5. Monstfur – Polska, ul. Skarżyńskiego 4a
Monstfur do życia powołany został przez dwóch młodych artystów z Częstochowy, w 2006 roku. To wspólny projekt i jednocześnie kreacja wirtualnej postaci przypisującej sobie autorstwo. Monstfur stosuje przede wszystkim ręcznie wycinany szablon. Upodobał sobie tę właśnie technikę, ponieważ jest precyzyjny jak owadzie kroki, bo potrafi być bezbłędny, jednocześnie dając sporo miejsca na ekspresję, bo bardzo wdzięcznie współpracuje z innymi mediami. Monstfur ma cierpliwość do szablonu i cieszy się robotą. Monstfur inspiruje się klimatem polskiego humoru, absurdu, wskazując przy okazji na niejedną ciekawostkę z zakresu ludzkich zachowań i zwyczajów. Jego prace to najczęściej opowieści o szarym, przeciętnym człowieku i jego świecie skrzywień, nałogów i słabości, ale również radości i ciekawych upodobań. W ramach inspiracji bardzo chętnie sięga też do najmłodszych lat swojego życia, czyli lat 80. i związanym z tymi latami szeroko pojętym przemysłem, wzornictwem i socjalną infrastrukturą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki