Gdańsk: Magdalena Adamowicz przed sądem! Ruszył proces europosłanki

2021-02-22 13:15 PAP pt
Magdalena Adamowicz
Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się dziś proces Magdaleny Adamowicz. Oskarżono ją o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych. W złożonym w piątek piśmie jeden z obrońców europosłanki Koalicji Europejskiej wniósł o zawieszenie postępowania. Sąd postanowił nie uwzględniać tego wniosku.

Akt oskarżenia przeciwko 48-letniej europosłance do Sądu Rejonowego w Gdańsku skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Prokuratura zarzuciła jej błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów, którego - zdaniem śledczych - miała się dopuścić wraz z mężem Pawłem Adamowiczem, zamordowanym w styczniu 2019 roku prezydentem Gdańska. Adamowicz w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała też zataić odpowiednio prawie 300 tysięcy złotych i 100 tysięcy złotych dochodów. Prokuratura zarzuca jej również nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych, uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tysięcy złotych.

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Adamowicz przekazała, że proces jest przez nią wyczekiwany, bo "tylko on może osuszyć bagno oszczerstw wylewanych na rodzinę od lat". - Oszczerstw wylewanych w rządowych mediach na podstawie fałszywych przecieków z rządowej prokuratury. Przypomnę, że podległa rządowi prokuratura zarzuca mi dwa czyny - napisała europosłanka.

- Jest dla mnie oczywiste, że w obu wątkach chodzi prokuraturze o jedno: w opinii publicznej wzbudzić podejrzenie, że trwająca latami nagonka na Pawła Adamowicza była choćby częściowo uzasadniona. Nie jest to zatem atak na mnie; jest to obrona – próba obrony wizerunku prokuratorów i mediów rządowych po zabójstwie mojego męża. Próba tyleż desperacka, co niemoralna - oświadczyła Magdalena Adamowicz.

Gdańsk. Druga rocznica ataku na Pawła Adamowicza. To morderstwo wstrząsnęło Polską