Gdańsk: Nie żyje Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent miasta

2021-05-09 7:07 m. jaśkiewicz - stawowczyk
Gdańsk: Nie żyje Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent miasta
Autor: UM Gdańska Gdańsk: Nie żyje Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent miasta

W sobotę, 8 maja po ciężkiej chorobie zmarł Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Miasta Gdańska. Miał 73 lata. W siedzibie gdańskiej rady miasta w poniedziałek wystawiona zostanie księga kondolencyjna - poinformował PAP Urząd Miasta Gdańska.

- Dziś po ciężkiej chorobie, pomimo starań lekarzy i troskliwej opieki bliskich, odszedł mój najdroższy Jacek i tata naszych córek. W sierpniu obchodzilibyśmy 50. rocznicę ślubu... - napisała Dorota Starościak.

Pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Gdańska Jacek Starościak został - zgodnie z ówczesną ordynacją - głosami Rady Miasta Gdańska w sierpniu 1990 roku. Funkcję tę pełnił do 14 czerwca 1991. W tym samym roku przeszedł na stanowisko dyrektorskie do Kancelarii Prezydenta RP.

PRZECZYTAJ: Trójmiasto: W Ergo Arenie przeciwko COVID-19 zaszczepiono już blisko pięć tysięcy osób

Od 1995 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, m.in. jako konsul generalny RP w Londynie (1996–1998) i radca ministra. W latach 1998–2002 pracował w Sztokholmie na stanowisku szefa Stałego Międzynarodowego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego, a następnie w Departamencie Unii Europejskiej i Obsługi Negocjacji Akcesyjnych MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk: Śledztwo po podcięciu żył przez prezesa SM Ujeścisko przejmie prokuratura ze Słupska [NOWE FAKTY]

W 2003 Jacek Starościak przewodniczył Komitetowi Krajowych Koordynatorów w ramach polskiej prezydencji w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej. W 2003 został zatrudniony w Banku Pekao; od 2008 do 2013 był dyrektorem biura zarządzania ryzykiem braku zgodności w tej instytucji.

Księga kondolencyjna będzie wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska w poniedziałek, 10 maja, od godziny 12.

POLECAMY: Lębork: Przyszła na pocztę bez maseczki. Oburzona zadzwoniła na policję. Jak to się skończyło?

Drawsko Pomorskie: obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE