Gdańsk: Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty. Na jak długo?

2021-10-28 12:00
Gdańsk: Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty. Na jak długo?
Autor: Magdalena Kiljan / GZDiZ Gdańsk: Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty. Na jak długo?

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty w nocy z 28 na 29 października. Między godziną 22:00 w czwartek a 3:00 w piątek odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Jak wyjaśniła rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, celem ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności współpracy ekip ratunkowych oraz operatorów pracujących w Centrum Zarządzania Tunelem.

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku będzie tymczasowo zamknięty. - Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni przećwiczą w praktyce działanie podczas sytuacji zagrożenia. Przetestowane będą również procedury zawarte w instrukcji bezpieczeństwa tunelu oraz działanie systemów elektronicznych. Sprawdzone zostaną m.in sprawność wentylacji pożarowej i system oddymiania tunelu przy realnym pożarze samochodu osobowego oraz łączność radiowa. Ponadto uczestnicy ćwiczeń doskonalić się będą w pracy z kamerą termowizyjną i pirometrem - przekazała Magdalena Kiljan z GZDiZ. Podczas nocnych ćwiczeń służby przeprowadzą działania ratunkowe w dwóch zaaranżowanych sytuacjach zagrożenia. Przygotowane zostały dwa scenariusze wypadków: zderzenie pojazdów, w wyniku którego pasażerowie zostaną zakleszczeni we wnętrzu samochodu (w jednym z pojazdów dojdzie dodatkowo do wycieku materiałów łatwopalnych), a także zapalenie się samochodu osobowego podczas przejazdu przez tunel. Kiljan poinformowała, że w trakcie ćwiczeń, od 22:00 do 3:00 nad ranem, obie rury tunelu będą wyłączone z ruchu. Objazd tunelu będzie możliwy ulicami Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląską. - Informacja o zamknięciu wyświetlana będzie na tablicach zmiennej treści - dodała rzeczniczka.

Sonda
Czy masz prawo jazdy?

Zaplanowane ćwiczenia są już siódmą tego typu akcją w historii tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsze odbyły się w kwietniu 2016 roku, jeszcze przed otwarciem obiektu. Po raz ostatni służby ratownicze ćwiczyły tam w październiku 2019 roku. - Regularne przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych i przeciwpożarowych w tunelu jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o drogach publicznych i samorządzie gminnym. Ich zakres i częstotliwość reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Infrastruktury - podała rzeczniczka.

Express Biedrzyckiej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Morawiecki wyprowadza pieniądze z Polski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE