Czarne chmury

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Pogoda na poniedziałek, 16 stycznia. Deszcze i sporo chmur w Polsce

Wielka wichura

Huragan nad Polską siał spustoszenie. Setki tysięcy osób bez prądu. Gdzie jest najgorzej?

2023-02-18 8:12

Huragan na Polską, który pojawił w nocy z piątku na sobotę (17/18 lutego) sieje spustoszenie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało wstępne dane o skutkach szalejącego żywiołu. Wiele linii energetycznych jest zerwanych, a bez prądu jest 205 tys. gospodarstw domowych. Najgorzej jest w województwie pomorskim. To tam najwięcej osób nie ma prądu.

Huragan nad Polską. Tysiące mieszkań bez prądu

Pierwsze dane po przejściu wichury są zatrważające. - Według stanu na godz. 6:00 bez prądu pozostaje ok. 205 tys. odbiorców, najwięcej - pomorskie - ok. 129 tys., mazowieckie - 20,8 tys., zachodniopomorskie - 11,3 tys., podkarpackie - 8,3 tys., warmińsko-mazurskie -7 tys. - wyliczył wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak we wpisie na Twitterze. Nie wiadomo, jak długo potrwa usuwanie skutków silnego wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozesłał w piątek wieczorem wszystkim mieszkańcom kraju smsy z ostrzeżeniami. - Uwaga! Dziś i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawach prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – czytamy w komunikacie. Jednocześnie wprowadzone zostały alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Wieści o walce ze skutkami orkanu Otto spływały już od piątku wieczorem. Wiatr, który w porywach osiągał prędkość nawet 125 km/h najwięcej szkód poczynił na wybrzeżu.

Przerwy w dostawach prądu można śledzić na bieżąco TUTAJ.

Sonda
Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?