W ciągu najbliższych tygodni, na terenie trzech gdyńskich dzielnic, staną ławki z portami USB i WiFi.

i

Autor: fot. gdynia.pl

Innowacyjne ławki staną w Trójmieście! Będzie WiFi oraz USB

2019-07-17 13:00

Długi spacer nie grozi wyładowaną baterią! W ciągu najbliższych tygodni na terenie gdyńskich dzielnic staną ławki z portami USB i WiFi. Osiem punktów zasilanych będzie energią solarną, która umożliwi ładowanie urządzeń przez 10 godzin dziennie.

Pomysł ustawienia ławek solarnych został zgłoszony w Budżecie Obywatelskim 2018. Na Chwarznie-Wiczlinie projekt zarejestrowała Monika Koćwin i jest on częścią inwestycji zakładającej wymianę oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED. Autorem na Witominie Leśniczówce jest Marek Szymański. Projekt ten zakłada również budowę progu zwalniającego, oznakowanie przejścia dla pieszych, remont chodnika i montaż tablicy Tristar.

- Ławki to elementy większych projektów, które w ubiegłym roku zaproponowali nasi mieszkańcy. Cieszę się, że nareszcie możemy przejść do realizacji tego zadania - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Ławka solarna łączy w sobie wiele funkcji. Pozwala nie tylko odpocząć, ale zaspokaja także potrzeby osób, które nie rozstają się ze swoim smartfonem. - W Gdyni zamontowanych zostanie 8 ławek miejskich, zasilanych energią solarną, które umożliwią ich użytkownikom ładowanie urządzeń elektronicznych oraz bezpieczny i darmowy dostęp do zasobów internetu. Aż 7 z nich pojawi się w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, a jedna na Skwerze Mowińskiego w Witominie. Wszystkie będą wyposażone w oświetlenie LED, dostęp do darmowego Internetu oraz minimum 2 porty USB i 2 stacje do ładowania indukcyjnego - mówi wiceprezydent Gdyni. - Ponadto 5 z 7 ławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino będzie posiadało zintegrowany moduł stojaków rowerowych - dodaje Michał Guć.

Montaż i dostawa tzw. "inteligentnych ławek" to koszt ponad 100 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE