Koronawirus w Trójmieście. Tak z nas zdzierają na maseczkach

2020-03-24 12:45 OM / PT

Maseczki antywirusowe, chirurgiczne czy przeciwpyłowe w czasie pandemii koronawirusa stały się towarem deficytowym. Na ich brak narzekają lekarze, pielęgniarki i ratownicy w szpitalach, a wiele osób zwyczajnie próbuje zrobić na nich złoty interes, sprzedając po zawyżonych cenach. Maseczki można kupić w niektórych aptekach, ale i w salonach piękności, zakładach krawieckich, po prostu na ulicy czy od robotników w stoczni bądź na budowie.

Jeszcze na początku lutego 100 sztuk jednorazowych maseczek antybakteryjnych można było kupić bez problemu za około 40-60 złotych. - W salonach kosmetycznych używamy ich przez cały czas do wszystkich zabiegów, m.in. manicure, pedicure, makijażu permanentnego czy do przedłużania rzęs. Kupowaliśmy je hurtowo. Teraz dostawcy ich w ogóle nie mają. Za to można je dostać w aptekach lub na czarnym rynku... po astronomicznych cenach! - mówi właścicielka salonu kosmetycznego w Gdańsku. - Sama dostałam ofertę zakupu 100 maseczek za 400 złotych. To kwota dziesięciokrotnie wyższa od tej, która była w hurtowniach jeszcze na początku marca. Odmówiłam, bo i tak salon jest zamknięty do odwołania. Swoich zasobów nie sprzedaję, ale wiem, że inne salony próbują przetrwać ze sprzedaży maseczek - tłumaczy kobieta.

Zobacz także: Koronawirus w Trójmieście. Tak szpitale szykują się na szczyt epidemii [ZDJĘCIA]

W aptekach w Gdańsku ceny maseczek kształtują się w granicach 8-12 złotych, jednak w Gdyni farmaceuci życzą sobie nawet 15 złotych za sztukę. W cenie 15-20 złotych maseczkę można kupić też od ulicznego sprzedawcy lub w internecie. Na zapotrzebowanie rynku odpowiadają również pracownie krawieckie, które szyją i sprzedają maseczki w cenie od 4 do 8 złotych za sztukę. Jednak najtaniej maseczki można kupić od robotników na budowach lub w stoczni, płacąc 10-20 złotych za kilka maseczek przeciwpyłowych. - Kto nie kombinuje, ten nie ma. Takie czasy - mówi stoczniowiec, który dorabia właśnie w ten sposób.

Zobacz: Pomorskie: Strażacy dowieźli sprzęt szpitalom. Tak walczą z koronawirusem [ZDJĘCIA]

Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna? - CZYTAJ WIĘCEJ

Mapa zarażeń koronawirusem w Polsce

Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!

Akcja szycia maseczek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.