Targ Węglowy już w lipcu doczeka się kosmicznej odsłony.

i

Autor: wikipedia.pl, https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Airwolf, licencja CC BY-SA 2.5 pl Targ Węglowy już w lipcu doczeka się kosmicznej odsłony.

Kosmiczny Targ Węglowy w Gdańsku. Houston, we got a problem? [DYSKUSJA, ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA, HISTORIA]

2015-06-16 11:28

Kosmiczne klimaty w Gdańsku? Tak! W samym sercu miasta – na Targu Węglowym, który z parkingu dla aut zamieni się... No właśnie, w co? Sprawdźcie koniecznie.

Budynek Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku to jedno. Ale nie zawsze trzeba wielkich nazw i klimatów w  stylu NASA, by poczuć się kosmicznie w mieście. Ma to udowodnić gdański Targ Węglowy, który już od 1 lipca z parkingu dla aut przeistoczy się w skwer rekreacyjno-wypoczynkowy dla mieszkańców i turystów. - To już było! Co w tym nowego? – zapyta ktoś. Rzeczywiście, Targ Węglowy pozbywał się już samochodów, zamieniając je na leżaki, szafki z książkami i food trucki. Takie zmiany podobały się jednym, innym - szczególnie kierowcom - już nie do końca. 
Targ Węglowy w 2015 roku przechodzi kolejną metamorfozę.

- Pod nogami: miękka wykładzina z wyrysowanymi konstelacjami gwiazd, dookoła: latarnie wyglądem przypominające planety, a w centrum - czterometrowy zegar wodny. Tak wyglądać będzie strefa rekreacyjna Open Mind / Open Space umiejscowiona w części Targu Węglowego sąsiadującej z Katownią i Złotą Bramą – mówi Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Zanim zaczniemy kosmiczną wyliczankę, "delikatny" powrót do przeszłości. Cofamy się do XIX wieku!

Targ Węglowy, rok 1890.

i

Autor: Domena publiczna, wikipedia.pl Targ Węglowy, rok 1890.

Kosmiczny Targ Węglowy w Gdańsku: Zegar wodny i gra świateł
 

Podobają się Wam takie widoki na Targu Węglowym w Gdańsku?

i

Autor: mat. prasowe Podobają się Wam takie widoki na Targu Węglowym w Gdańsku?

- Targ Węglowy przez cały sezon buduje swoją ofertę związaną z różnymi wydarzeniami. Praktycznie od maja co chwila mamy w tym miejscu jakieś atrakcje. Oczywiście latem głównym wydarzeniem będzie jarmark, a wraz z nim również scena na Targu. Tym bardziej staraliśmy się, żeby nowa koncepcja nie kolidowała, żeby nie trzeba było tej przestrzeni przesuwać, czy redukować. I to się nam udało - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Sercem tegorocznej kosmicznej przestrzeni na Targu ma być specjalnie zaprojektowany zbudowany przez pracowników Saur Neptun Gdańsk zegar wodny.
- Jest to wyjątkowa konstrukcja, która odmierzać będzie czas z pomocą krążących wewnątrz 300 litrów wody. Cała konstrukcja, wraz z mechanizmem będzie doskonale widoczna, więc myślę że będzie przyciągać wzrok przechodniów na równi z tarczą pokazującą aktualny czas - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. Eksploatacji Saur Neptun Gdańsk.

Warto dodać, że cała kosmiczna konstrukcja będzie wieczorem podświetlana. Jarzyć się delikatnym światłem będą też konstelacje wymalowane na miękkim podłożu strefy.

Kosmiczny Targ Węglowy w Gdańsku: Houston, we got a problem?
 

Mapa, która pokazuje jak Targ Węglowy będzie wyglądał w lipcu 2015.

i

Autor: mat. prasowe Mapa, która pokazuje jak Targ Węglowy będzie wyglądał w lipcu 2015.

Miejscy planiści i ludzie kultury zgodnie przyznają, że Targ Węglowy to przestrzeń, którą trudno ujarzmić. Zamiana Targu Węglowego w strefę plażową nie przypadła do gustu wszystkim. Jak będzie z nowym wcieleniem Targu Węglowego? Czy kosmiczne nowinki przemówią do gdańszczan? Jeżeli nie, gdańszczanie dadzą urzędnikom prosty komunikat: Houston, we got a problem!

Kosmiczną koncepcję strefy zaprojektowali Ewa Topolan - absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i marketingu kultury uniwersytetu warszawskiego, specjalistka w projektowaniu przestrzeni, oraz Maciej Chojnacki - scenograf, stypendysta Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii, na co dzień współpracujący z teatrami w całym kraju.
- Celem projektu jest przekształcenie Targu Węglowego w miejsce spotkań i wypoczynku. Jego idea zawiera się w haśle: przyjdź i odpocznij pośród planet i gwiazd. Umieszczone tu formy i  kształty nawiązywać  będą do układu solarnego. Centralnym punktem kompozycji będzie zegar wodny, odmierzający ziemski czas.  Jest to urządzenie, którego działanie opiera się o regularny i stały wypływ wody ze zbiornika przez niewielki otwór. Zegary wodne były jednymi z pierwszych odkrytych przez ludzkość sposobów pomiaru upływu czasu - mówi Topolan.

Charakter miejsca będzie się zmieniał w zależności od pory dnia. Inaczej będzie tu w dzień, inaczej nocą. Instalacja zostanie wzbogacona o oświetlenie obiektów - planet  oraz barwne podłoże, które wspólnie budować będą planetarną przestrzeń. 

Kosmiczny Targ Węglowy w Gdańsku: Co będzie dalej?

Kosmiczny Targ Węglowy - widok od strony Katowni.

i

Autor: mat. prasowe Kosmiczny Targ Węglowy - widok od strony Katowni.



Kosmiczny Targ Węglowy będzie funkcjonować od 1 lipca do 31 sierpnia 2015. Na tym jednak nie koniec. Według założeń autorów projektu w przyszłych latach kosmiczna przestrzeń ma się powiększać i wzbogacać o kolejne elementy – między innymi kuliste sfery, w których będzie można schronić się przed gwarem i letnim słońcem. Sfery te będą rozlokowane na bliższych i dalszych orbitach przestrzeni rekreacyjnej. 

- Wszystko zależy od rozmachu, czyli też zapewne od hojności od sponsorów, ale marzy nam się, żeby każda kula miała swój własny klimat, np. wyrażony sączącą się z jej wnętrza muzyką. Może nawet udałoby się namówić artystów, do skomponowania takiej unikatowej „muzyki sfer” specjalnie dla Targu Węglowego - zastanawiają się projektanci.

Jak Wam się podoba kosmiczny Targ Węglowy? Lepszy od wcześniejszej „strefy plażowej”? A może najlepiej jest, kiedy Targ Węglowy to miejsce do parkowania? Co sądzicie? DYSKUTUJCIE!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki