Które miasto zostanie "Świetlną Stolicą Polski"? Pomorze ma mocnego kandydata!

2019-12-06 17:19 Akcja Partnerska
Iluminacje w Gdańsku
Autor: Paweł Drzymała Iluminacje w Gdańsku

Po raz jedenasty rusza konkurs "Świeć się z Energą". To jedyny w swoim rodzaju plebiscyt, którego zadaniem jest wyłonienie najbardziej rozświetlonego miasta w Polsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kto w tym roku stanie na podium? Przed nami pierwszy etap zabawy - zgłaszajcie swoje miasta i walczcie o charytatywne nagrody, tytuł mistrza województwa oraz awans do finału! Dla amatorów fotografii też mamy coś specjalnego.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to jedyny w swoim rodzaju czas, kiedy każdy dom nabiera kolorów. I nie ma co ukrywać, że niemal wszystkie miasta prześcigają się w dekorowaniu świetlistymi konstrukcjami ulic, parków i placów. Walka jest zacięta, bo każdy chce, żeby to jego miasto było tym najlepiej rozświetlonym. Iluminacje z roku na rok coraz bardziej zaskakują, dlatego nie zwlekajcie dłużej, tylko zgłaszajcie swoje miejsca do plebiscytu "Świeć się z Energą". W ciągu ostatnich 10 lat wygrywały: Rzeszów, Szczecin (dwa razy), Bielsko Biała (dwa razy), Połczyn-Zdrój (dwa razy), Zamość (dwa razy) oraz Sędziszów Małopolski.

Świeć się z...

Plebiscyt dzieli się na dwa etapy: wojewódzki i finał ogólnopolski. Ocena kandydatów odbywa się na podstawie zdjęć prezentujących świąteczny klimat miejscowości. Zwycięskie miasto zdobywa tytułu "Świetlnej Stolicy Polski" oraz otrzymuje cenne nagrody dla potrzebujących o łącznej wartości 50 000 złotych. Do każdego z pozostałych finalistów, czyli mistrzów województw, trafia pomoc o wartości 10 000 złotych.

Aby twoje miasto wzięło udział w konkursie, należy zgłosić je do Plebiscytu w terminie od 6 grudnia 2019 do 2 stycznia 2020 roku.

Konkurs fotograficzny

Na tym jednak nie koniec, bo równolegle do Plebiscytu miast odbywa się konkurs fotograficzny, adresowany do osób uwielbiających robić zdjęcia. Miłośnicy fotografii rywalizują w kilku kategoriach tematycznych. Pamiętajcie, liczy się przede wszystkim kreatywność! Konkurs trwa od 6 grudnia 2019 do 15 stycznia 2020 roku. Każdy uczestnik może złożyć dwa zgłoszenia w każdej kategorii: Mój Dom, Moi Bliscy, Moje Miasto, Moja Ulubiona Szopka, Moja Iluminacja. Należy zrobić to za pomocą formularza dostępnego na stronie konkursowej SwiecSie.pl.

Konkurs rusza 6 grudnia, a wszystkie potrzebne informacje o plebiscycie i towarzyszących mu konkursach w ramach "Świeć się z Energą" znajdziecie na stronie SwiecSie.pl.

Rozświetlony Gdańsk

Jak tu pięknie! Tysiące kolorowych lampek cieszyć będą oczy gdańszczan przez niemal całą zimę. Jadąc wzdłuż największych arterii drogowych miasta, świąteczny klimat czuć można już od początku grudnia. Iluminacje towarzyszyć nam będą aż do 2 lutego 2020 roku. Wyjątkowy blask zyskały nie tylko rozstawione w różnych lokalizacjach choinki. Świetlne sznury nadają bożonarodzeniowego charakteru również drzewom na Targu Węglowym, Targu Drzewnym, Placu Wybickiego, Skwerze im. Polskich Harcerzy, Placu Świętopełka, a także na ulicy Mariackiej, Opata Jacka Rybińskiego czy w Parku Chirona. Przy dekorowaniu wykorzystanych zostało w sumie ponad 500 kompletów ledowych nitek.

Bożonarodzeniowe dekoracje dostrzeżemy też na elementach miejskiej infrastruktury. Iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałęzi czy płatków śniegu zostały zamontowane i uruchomione na słupach oświetleniowo-trakcyjnych w głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska, m.in. wzdłuż alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu (na odcinku od Teatru Miniatura do skrzyżowania z ulicą Kościuszki) oraz w Oliwie (od Derdowskiego do granicy Gdańska z Sopotem). Nie brakuje ich również w centrum miasta, czyli na Podwalu Grodzkim, ulicy Okopowej, Wałach Jagiellońskich i na Hucisku.

Na ulicy Długiej i Długim Targu na latarniach mamy dekoracje trójwymiarowe, zaś obie strony ulicy Długiej połączone są iluminowanymi przewieszkami. Podobnie jest również na ulicy Piwnej. Fontanna Czterech Kwartałów na ulicy Grobla i Termometr Fahrenheita na Długim Targu też zmieniły swoje oblicze. Z kolei na Targu Węglowym, gdzie bije serce Jarmarku Bożonarodzeniowego, stanęły świecące Lwy Gdańskie z herbem miasta.

Kto zna Gdańsk, ten wie, że zimą iluminacji nie może zabraknąć również w Parku Oliwskim. Podświetlona została roślinność oraz infrastruktura wzdłuż głównych alejek. Dekoracje latarniowe, bramy ledowe, figury świetlne w kształcie żaglowców czy piękny napis "Gdańsk" widoczny z alei Grunwaldzkiej zachwycają licznych spacerowiczów. Odwiedzając Trójmiasto w okresie okołoświątecznym, nie można przegapić takiej atrakcji.

Czyżby Gdańsk miał po raz pierwszy zostać "Świetlną Stolicą Polski"? Kto wie! Na pewno warto przyjrzeć się świątecznym iluminacjom z bliska, bo tak pięknie stolica Pomorza rozświetlona jeszcze nie była.

Cały region świeci się z Energą!

W minionych latach w plebiscycie "Świeć się z Energą" wyróżniane były różne pomorskie miasta. Wśród laureatów znajdziemy m.in. Pelplin, Wejherowo czy Gdynię. W tym roku również wiele mniejszych miejscowości rozświetli się, tworząc niezwykły świąteczny klimat. Które iluminacje zachwycą najbardziej? Tego dowiemy się już niebawem!

Świeć się z Energą
Autor: media.energa.pl Świeć się z Energą Link: https://swiecsie.se.pl/

Współorganizatorami i partnerami 11. edycji akcji „Świeć się z Energą” są: Grupa Energa, Grupa ZPR Media, spółka Energa Oświetlenie oraz oficjalny sklep akcji - sklep.energa.pl Więcej informacji o plebiscycie i konkursach w ramach „Świeć się z Energą” na stronie SwiecSie.pl, Facebooku i Instagramie.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Akcja Partnerska