Na Uniwersytecie Gdańskim powstało Centrum Wsparcia Psychologicznego

i

Autor: Pixabay Na Uniwersytecie Gdańskim powstało Centrum Wsparcia Psychologicznego

Gdańsk. Studenci przeżywają kryzys emocjonalny. Powstało Centrum Wsparcia Psychologicznego

2021-02-16 9:52

Ruszyło Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Bezpłatną, fachową pomoc psychologiczną otrzymają tam studenci, doktoranci i pracownicy uczelni, którzy w związku z pandemią przeżywają lęk, obniżenie nastroju, kryzys emocjonalny. Centrum powstało pod egidą prorektora ds. studentów i jakości kształcenia prof. Arnolda Kłonczyńskiego. Jego dyrektorką została dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii UG.

W rozmowie z PAP wyjaśniła ona, że izolacja społeczna, ciągła niepewność związana z sytuacją epidemiczną, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, obawy o sytuację ekonomiczną, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały, przewlekły stres powodują, że wiele osób może doświadczać traumy. Naukowcy coraz częściej mówią o zjawisku pandemicznego ostrego zaburzenia stresowego, którego objawy przypominają zespół stresu pourazowego. Wiążą się z tym wyczerpanie, napięcie lękowe, poczucie bezradności, zaburzenia snu, koszmary, a nawet halucynacje.

"Pandemia dotknęła każdego z nas z osobna. Bardzo mocno odbija się ona na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Zauważamy to m.in. wśród naszych studentów na zajęciach. Wszyscy mamy powoli dosyć, dlatego postanowiliśmy działać. Nie możemy zostawić tych, którzy potrzebują wsparcia. Odpowiadając na potrzeby zarówno studentów, doktorantów, jak i pracowników uniwersytetu powołaliśmy Centrum Wsparcia Psychologicznego" - powiedziała PAP dr Rudnik.

Psycholog Maria Rotkiel o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. [Super Raport]

Dodała, że zespół CWP tworzą specjaliści, którzy udzielać będą bezpłatnego, krótkoterminowego wsparcia psychologicznego. Aby uzyskać pomoc należy najpierw zgłosić się drogą mailową na adres: [email protected] lub przez stronę internetową: www.centrumwsparcia.ug.edu.pl. Następnie będzie można skorzystać z trwających od 30 do 50 minut porad i konsultacji prowadzonych przez ekspertów, również w języku angielskim.

Siedziba Centrum mieści przy ul. Bażyńskiego 1a. Na razie, w związku z obostrzeniami, spotkania z terapeutą odbywać się będą online, poprzez Skype'a.

"Zapisy rozpoczną się w marcu, ale już teraz na naszej stronie można znaleźć m.in. artykuły, kontakty do miejsc, gdzie można otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne w Trójmieście. Do naszego Centrum będzie można zgłosić się z każdym problemem. Na razie jesteśmy w stanie zapewnić krótkoterminową pomoc. Chcemy jednak podjąć współpracę z psychiatrą i psychoterapeutami, którzy będą mogli prowadzić osoby przez dłuższy czas" - przekazała dr Rudnik.

Czytaj też: Próba porwania dziecka w Białymstoku. Rodzice są przerażeni. "Ciemny samochód, mężczyzna ubrany na czarno"

Początkowo w Centrum udzielana będzie pomoc studentom, doktorantom i pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego. Twórcy CWP chcą jednak, by w przyszłości posłużyło ono studentom innych uczelni w regionie.

"Wiemy, że zapotrzebowanie jest ogromne. Kiedy na początku pandemii świadczyliśmy wsparcie psychologiczne potrzebującym, nie ograniczając się jeszcze do społeczności akademickiej UG, pacjenci zgłaszali się do nas z całej Polski. To pokazuje skalę problemu, z jaką mierzymy się w kontekście zdrowia psychicznego w życiu codziennym" - zaznaczyła rozmówczyni PAP.

Podkreśliła też, że CWP to również miejsce, w którym doświadczenie zdobędą studenci. Będą oni organizować rożnego rodzaju inicjatywy m.in. warsztaty, spotkania, akcje.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki