Nie żyje bp Piotr Krupa. Emerytowany biskup archidiecezji pelplińskiej zmarł w szpitalu

i

Autor: Archidiecezja Pelplińska, pixabay.com

Ogromny smutek

Nie żyje bp Piotr Krupa. Emerytowany biskup archidiecezji pelplińskiej zmarł w szpitalu

2024-03-04 16:17

W wieku 87 lat zmarł bp Piotr Krupa, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji pelplińskiej. Te przykre informacje potwierdziła archidiecezja.

- Zmarł w szpitalu w Tczewie 4 marca 2024 roku - poinformowano na stronie internetowej archidiecezji pelplińskiej. Podano również, że "powszechnie podkreśla się bliskość i serdeczność bp. Piotra z wiernymi, skromność i życzliwość dla każdego".

Piotr Krupa urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną osiadł w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. 14 maja 1961 roku z rąk biskupa Wilhelma Pluty przyjął święcenia kapłańskie.

Zobacz: Nie żyje wybitny polski żeglarz! Ryszard Wojnowski zmarł podczas rejsu

Był wikariuszem w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach, które obecnie należą do diecezji pelplińskiej, a potem pracował w Zielonej Górze. Został skierowany na studia do Francji z teologii moralnej na Wydziale Teologii Katolickiej Université des Sciences Humaines w Strasburgu. Po pięciu latach, po otrzymaniu doktoratu, powrócił do ojczyzny. Został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Pełnił różne zadania w Kurii Biskupiej w Koszalinie, dojeżdżał z wykładami do Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej, a w roku 1978 mianowany rektorem tegoż seminarium, zaś w roku 1981 nowo utworzonego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

W 1984 roku minowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia tamtego roku w Koszalinie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z Modlitwy Pańskiej: "Adveniat regnum Tuum" (Przyjdź Królestwo Twoje).

W 1992 roku, w związku z reorganizacją diecezji w Polsce, bp Piotr Krupa został biskupem pomocniczym pelplińskim. Pełnił funkcję wikariusza generalnego. Ponadto był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w zakresie teologii moralnej, szczególnie w zagadnieniach dotyczących spowiedzi, a także dyrektorem Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie.

Powszechnie podkreśla się bliskość i serdeczność bp. Piotra z wiernymi, skromność i życzliwość dla każdego. Od 15 września 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację ks. bpa Piotra Krupy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w Diecezji Pelplińskiej. Sprawowanie urzędu zakończył 15 września 2011

Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki