Nieczułość Teatr Wybrzeże

i

Autor: Marcin Gadomski

"Nieczułość" w Gdańsku. Superpremiera Teatru Wybrzeże [ZDJĘCIA] [WIDEO]

2021-11-10 17:37

Od 11 listopada na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, będzie można oglądać spektakl „Nieczułość” na podstawie powieści Martyny Bundy, w reżyserii Leny Frankiewicz. To nie tylko opowieść o żyjącej na Kaszubach Rozeli samotnie wychwującej trzy córki, ale przede wszystkim kawał historii Polski widziany oczami kobiet.

Akcja spektaklu rozgrywa się w Dziewczej Górze na Kaszubach. Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści "Nieczułość" pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

"Nieczułość" w Gdańsku

- Temat pamięci jako fundamentalnej składni naszej tożsamości interesuje mnie w teatrze od jakiegoś czasu - nigdy dotąd jednak nie miałam szansy podjąć go z perspektywy generacyjnych doświadczeń. Podczas lektury 'Nieczułości" szczególnie zainteresował mnie pewien proces, który ta proza we mnie uruchomiła: podążając za losami bohaterek jakby równolegle wyłaniały się z mojej pamięci opowieści o kobietach z mojej rodziny – podobnie szorstkich i pozornie chłodnych jak bohaterki opisane przez Martynę Bundę, napędzanych jednak przez ogromne pokłady humoru i imperatyw odwagi życia, który kazał im przetrwać i dbać o siebie nawzajem. Ten proces upominania się historii o swoje miejsce stał się głównym punktem wyjścia w poszukiwaniu narracji spektaklu, która sytuuje się jako seans pamięci, odbywany z perspektywy współczesnych kobiet - być może córek, wnuczek i prawnuczek bohaterek "Nieczułości". Przywoływane przez nie opowieści uświadamiają im kim są i dlaczego są takie, jakie są. Rozgrywający się teatr osobistych historii w formie anegdot, scen, monologów, pieśni, pracy z ciałem i oddechem przynosi uzdrowienie dziedziczonych przez pokolenia doświadczeń, integrując je w sposób użyteczny, współczujący i skuteczny - mówi Lena Frankiewicz, reżyserka "Nieczułości".

Bilety dostępne są w kasie biletowej w Starej Aptece przy ulicy Teatralnej 2, czynnej od poniedziałku do piątku od 12.00 do 19.00 oraz w sobotę i niedzielę od 14.00 do 19.00. Kasa biletowa w Sopocie zostanie otwarta po trwającym obecnie remoncie. Wejściówki można zamówić dzwoniąc pod numer tel. 519 155 636 lub kupić online na stronie Teatru Wybrzeże.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki