Nocna akcja ratunkowa na morzu. Nurkowali bez uprawnień!

i

Autor: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa Nocna akcja ratunkowa na morzu. Nurkowali bez uprawnień!

Akcja na Bałtyku

Nocna akcja ratunkowa na morzu. Nurkowali bez uprawnień!

2023-01-15 15:23

Nocna akcja na wzburzonym morzu. W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii. Ich jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Jak poinformowała policja, okazało się, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki i nie uzyskała zgody na nurkowanie.

W nocy z soboty na niedzielę (14.01.2023/15.01.2023) służby zostały postawione na nogi. Podkomisarz Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku powiedziała Polskiej Agencji Prasowej w niedzielę (15 stycznia 2023), że około godziny 3.30 w nocy policjanci z Komisariatu Wodnego Policji udzielali asekuracji dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR przy holowaniu dryfującej łodzi z trzema osobami na pokładzie. Z relacji służb ratowniczych wynikało, że silnik łodzi uległ awarii.

- Policjanci wstępnie ustalili, że łódź nie była wyposażona w podstawowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo m.in. w oświetlenie nawigacyjne, środki łączności oraz w środki ratunkowe. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że załoga łodzi m.in. nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie. Policjanci w związku z tym zdarzeniem sporządzili dokumentację, która została już przekazana do Kapitanatu Portu Gdańsk - dodała podkomisarz Kamińska.

Nocna akcja ratownicza na morzu

Rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Rafał Goeck powiedział PAP, że w nocnej akcji uczestniczyli funkcjonariusze policji, straży pożarnej, ratownicy medyczni ratownicy z BSR Świbno.

- Od godziny 1.53 trwała akcja ratownicza. Otrzymaliśmy sygnał ze straży pożarnej o jednostce, która ma kłopoty na północ od Górek Zachodnich – przekazał Goeck i dodał, że na morzu były trudne warunki: stan morza wynosił – 4, siła wiatru 7-8 w skali Beauforta, temperatura powietrza wynosiła plus 6 stopni, a wody plus 3.

Czerwona, czterometrowa motorówka uległa awarii około trzech mil morskich na północ od Górek Zachodnich w rejonie Ujścia Martwej Wisły. Załoga jednostki – trzech nurków z Hiszpanii – od sześciu godzin walczyła z przywróceniem sterowności jednostce. Służby odebrały zgłoszenie na numer alarmowy. Obywatele Hiszpanii również próbowali skontaktować się z ratownikami.

Ratownicy rozpoczęli poszukiwania tonącej jednostki wzdłuż wyspy Sobieszewskiej aż do rejonu Westerplatte. Początkowo służby miały sygnał o tonącej barce. Później okazało się, że chodzi o czterometrową motorówkę. Poszukiwania jednostki trwały godzinę. Motorówka znajdowała się ona ok. 2,7 mil morskich (ok. 5 km) na północ od Górek Zachodnich, na jej pokładzie było trzech obywateli Hiszpanii, którzy od co najmniej sześciu godzin nurkowali w rejonie ich odnalezienia.

- Obywatele Hiszpanii byli lekko wychłodzeni, ale nie wymagali hospitalizacji – powiedział PAP Rafał Goeck.

Udało się zebrać 9,5 mln dla Poli, która walczy z SMA
Sonda
Czy boisz się śmierci?