Stadion Energa Gdańsk

i

Autor: Paweł Tabędzki Stadion Energa Gdańsk

Olbrzymie pieniądze dla Lechii Gdańsk i Arki Gdynia! Znamy dokładne kwoty

2019-05-28 19:30

- Ekstraklasa S.A. wypłaciła 16 klubom 155 mln zł wpływów gotówkowych za sezon 2018/2019 - informują władze ligi. Podana kwota jest o 4,5 mln zł wyższa niż za poprzednie rozgrywki. Pieniądze podzielono między kluby według schematu obowiązującego od 4 lat. Lechia otrzymała ponad 13,3 mln zł, a Arka prawie 6,7 mln zł.

W modelu podziału pieniędzy wypłacanych klubom przez Ekstraklasę S.A. wyróżniono:

  • 1,5 procenta - kwota dzielona po równo między kluby z grupy spadkowej,
  • 8,5 procenta - kwota dzielona po równo między wszystkie drużyny z przepustką do eliminacji europejskich pucharów,
  • 17,5 procenta - kwota zależna od zajętego miejsca,
  • 17,5 procenta - kwota zależna od miejsca w rankingu historycznym,
  • 55 procent - kwota stała dzielona między wszystkie kluby.

Ze 155 mln zł, które były do rozdysponowania za sezon 2018/19, najwięcej otrzymała Legia Warszawa. Na drugim miejscu znalazł się Piast Gliwice, który sięgnął po mistrzostwo. Trzecia jest natomiast Lechia Gdańsk. Kwota przekazana Arce Gdynia to trzecia najniższa stawka spośród wszystkich przyznanych klubom Lotto Ekstraklasy.

Zobacz dokładne kwoty dla klubów z Ekstraklasy S.A. za sezon 2018/19:


- Pieniądze wypłacane klubom pochodzą przede wszystkim z praw mediowych, a także są wypracowane dzięki kontraktom sponsorskim i innym działaniom marketingowym Ekstraklasy. W tym sezonie kluby otrzymały od nas łącznie o 4,5 mln zł więcej niż przed rokiem. To oznacza, że liga jest produktem, którego wycena rynkowa rośnie. Nie dzieje się to jednak samoistnie. Inwestujemy w jakość transmisji i technologie, rozwijamy nowoczesne sposoby dotarcia do fanów, wspieramy klubowe akademie. Finansujemy także specjalistyczny sprzęt służący ekstraklasowym drużynom. W bieżącym sezonie kluby użytkują, w ramach barteru, maty chroniące murawę przed złą pogodą, które kosztowały około 1,5 mln zł. Wszystko po to, aby stwarzać jak najlepsze warunki dla wzrostu jakości rozgrywek - tłumaczy Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy S.A.

Zobacz także: Hitowy transfer Lechii Gdańsk! Trzech zawodników zakontraktowanych jednego dnia

Feta piłkarzy i kibiców Lechii Gdańsk. ZOBACZ ZDJĘCIA:

ZOBACZ WIDEO: