Polski "Nautilus" na warsztacie. Renowacja legendarnego batyskafu w Tczewie

2022-01-25 12:24
Polski Nautilus na warsztacie
Autor: Marcin Gadomski

Tylu podwodnych przygód co ta malutka łódź nie miał nawet "Nautilus" ze słynnych powieści Juliusza Verne'a Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi" oraz "Tajemnicza wyspa". Legendarny polski batyskaf Delfin 2 trafił właśnie na warsztat do Do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Jednostka przejdzie renowację, po której będzie zachwycać turystów.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, rozpoczęło prace konserwatorskie ważącego półtorej tony "Delfina II" - podwodnego pojazdu przeznaczonego do badań głębinowych. "Batyskaf został skonstruowany przez Antoniego Dębskiego. Po latach pracy na morzach i oceanach łódź została odkupiona od prywatnego właściciela za 100 tysięcy złotych i po remoncie będą mogli zwiedzać ją turyści. 

Delfin

"Delfin II" to dwuosobowy pojazd do obserwacji narzędzi połowowych. Badacze pod wodą mogli spędzić dwie godziny. W czasie pracy pojazd był holowany. W części środkowej znajduje się nadbudówka z hermetycznie zamykanym włazem. Jest też drugi właz, przewidziany do awaryjnego opuszczania pojazdu. Po obu stronach korpusu znajdują się zbiorniki balastowe napełnione sprężonym powietrzem, którego zapas mieścił się w dwóch 50-litrowych butlach pod ciśnieniem 150 at. Dziewięć iluminatorów skierowanych do przodu, na boki, w dół i do tyłu pozwalało na prowadzenie obserwacji oraz wykonywanie zdjęć fotograficznych - mówi Wojciech Joński z Działu Oceanografii NMM.

Delfin
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE