Przyjadą z Kazachstanu do Gdańska. Dostaną mieszkanie i ogromne wsparcie

i

Autor: Pixabay.com Przyjadą z Kazachstanu do Gdańska. Dostaną mieszkanie i ogromne wsparcie

Przyjadą z Kazachstanu do Gdańska. Dostaną mieszkanie i ogromne wsparcie

2021-03-26 8:00

W najbliższym czasie do Gdańska przyjadą z Kazachstanu dwie rodziny polskiego pochodzenia. W czwartek (25 marca) miejscy radni zdecydowali, że repatrianci otrzymają m.in. mieszkanie komunalne oraz wsparcie w zaaklimatyzowaniu się czy znalezieniu pracy. Na co jeszcze mogą liczyć po dotarciu do Trójmiasta?

Podczas marcowej sesji Rada Miasta Gdańska podjęła dwie uchwały, na których mocy w stolicy województwa pomorskiego osiedlą się dwie trzyosobowe rodziny repatriantów z Kazachstanu. Samorząd zapewni im lokal komunalny na zasadzie umowy najmu na czas nieokreślony. Sprowadzeni do Gdańska Polacy ze Wschodu mogą też liczyć na pomoc w załatwianiu wszelkich formalności, spraw urzędowych czy w zmianie dokumentacji na polską. Otrzymają wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia, zapisaniu dzieci do szkół czy integracji z lokalną społecznością. Każda z rodzin uzyska również wsparcie finansowe z budżetu miasta, jeszcze zanim dotrze do nich ustawowa pomoc rządowa.

Władze Gdańska od 1996 roku realizują program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia z republik środkowoazjatyckich byłego ZSRR. W stolicy Pomorza żyje już ponad 50 rodzin polskiego pochodzenia z Kazachstanu, Uzbekistanu, Gruzji, azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Dokładnie 34 rodziny przybyły dotychczas na zaproszenie prezydenta miasta, a około 20 osiedliło się we własnym zakresie lub na zaproszenie innych podmiotów i osób fizycznych.

Przez ostatnie dwa lata do Gdańska nie zaproszono ani jednej rodziny repatriantów z terenów byłych azjatyckich republik radzieckich. Urzędnicy miejscy tłumaczą, że było to spowodowane dwiema okolicznościami. Po pierwsze, wskazane przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz dwie rodziny, które miały zamieszkać w Gdańsku w 2019 roku, chwilę wcześniej zostały zaproszone do osiedlenia się w Sopocie. Po drugie, jak podkreśla magistrat, "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozdysponowało wszystkie środki przeznaczone na pomoc repatriantom i zobowiązało wojewodów do niepodpisywania z gminami porozumień w trybie art. 21 ustawy o repatriacji, dotyczącego przyznawania dotacji na zapewnienie lokalu mieszkalnego repatriantowi".

- W 2020 roku, w związku z kolejną informacją uzyskaną od Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz pismem z MSWiA, dotyczącym zmniejszenia środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa, przewidzianych w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok na pomoc dla repatriantów, do Gdańska ponownie nie zaproszono żadnej rodziny repatriantów. W piśmie po raz kolejny zobowiązywano wojewodów do niepodpisywania z gminami porozumień w trybie art. 21 ustawy o repatriacji - przekazał Patryk Rosiński z Urzędu Miasta Gdańska.

Praca psów policyjnych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki