Rosjanin jest zszokowany tym, co zobaczył w Polsce. Pokazał to na Youtube. Polacy, jak wy tak żyjecie?

i

Autor: YouTube / Viacheslav Zarutskii Rosjanin jest zszokowany tym, co zobaczył w Polsce. Pokazał to na Youtube. "Polacy, jak wy tak żyjecie?"

Ale zaskoczenie!

Rosjanin jest zszokowany tym, co zobaczył w Polsce. Pokazał to na Youtube. "Polacy, jak wy tak żyjecie?"

2022-10-18 19:35

Co może szokować w Polsce? Okazuje się, że wiele rzeczy, które na nas nie robią większego wrażenia i są dla nas elementami codzienności, mogą zrobić wrażenie na przybyszach z zagranicy. Jak postrzega Polskę Rosjanin, który od kilku miesięcy mieszka w naszym kraju? Ten film może być dla wielu sporym zaskoczeniem!

Uciekł z Rosji, żeby opowiedzieć prawdę

Viacheslav Zarutskii to popularny youtuber, który wyjechał z Rosji kilka miesięcy temu, krótko po wybuchu wojny. Był jednym z tych, którzy nie uwierzyli w "operację specjalną" i putinowską propagandę. Zamieszkał w Gdańsku. Za pośrednictwem swojego kanału, który śledzi 118 tysięcy osób, opowiada jak wygląda prawda o kraju, z którego pochodzi. Tym razem jednak postanowił opowiedzieć o Polsce, która stała się jego nowym domem, a dokładnie różnicach między Polską i Rosją.

"Polacy, jak wy żyjecie?"

Viacheslav jest zszokowany tym, co zaobserwował w naszym kraju. Jego najnowszy film nosi tytuł: "Polacy, jak wy żyjecie?", co na pierwszy rzut oka może wzbudzać pewne obawy, że będzie on przesycony krytyką pod adresem naszego kraju. Jak się jednak okazało, youtuber celowo zastosował taki zabieg i zatytułował swoją publikację w dość przewrotny sposób.

- Dzisiaj chciałbym wam opowiedzieć, co mnie bardzo zaskakuje na ulicach Polski - tak Viacheslav zaczyna swoją opowieść o wrażeniach z Polski na dziesięciu przykładach. Po chwili okazuje się, że Rosjanin jest bardzo pozytywnie zaskoczony. Bardzo podobają mu się "domy panelowe", czyli bloki z wielkiej płyty, które można spotkać w obu krajach.

- W Polsce wyglądają niesamowicie pięknie - mówi Rosjanin i podkreśla, że są zadbane, a wokół nich powstają ogródki. Zwraca też uwagę na balkony. - Wszystkie balkony są czyste, wyglądają schludnie - dodaje, mówiąc, że w Rosji są one zazwyczaj zabudowywane i szklone, przez co wyglądają brzydko.

Youtubera zaskakuje również uwagę na fakt, że w przeciwieństwie do Rosji w Polsce chodniki nie są oddzielone od jezdni szpalerami barierek, które jego zdaniem, dają tylko pozorne bezpieczeństwo.

- Bardzo się cieszę, że w waszym kraju nie ma płotów przy ulicach - mówi i zwraca też uwagę na jakość polskich dróg, które mają równą nawierzchnię, bez wybojów czy wyrw. Nawet te drogi, które są już trochę zniszczone, według "rosyjskich standardów" są wciąż idealne.

Rosjanin jest również miło zaskoczony tym, że w Polsce, w przeciwieństwie do Rosji, segreguje się odpady.

- Nikt w Rosji nie sortuje swoich śmieci. W niektórych miastach wyrzucają je przez balkon - mówi youtuber i dodaje, że zaskoczyło go również to, że są różne ciężarówki do odbioru różnych rodzajów odpadów np. osobno do szkła i osobno zwykłych śmieci.

Kolejną rzeczą, na którą zwrócił uwagę Viacheslav, jest to, że w Polsce jest bardzo dużo ludzi z psami.

- Zaskakujące było również to, że ludzie sprzątają po swoich psach - mówi. - W Rosji nikt nie będzie sprzątał kup po swoich psach i nie ma za to kar pieniężnych.

Dodaje również, że zaskoczyło go to, że w Polsce nie ma bezpańskich psów na ulicach, a te, które mają swoich właścicieli, muszą być szczepione i mieć paszport.

Viacheslav wymienia również inne przykłady, m.in., że w komunikacji miejskiej nie ma bileterów, a bilet można kupić online. Cieszy go również, że w Polsce jest tyle dróg dla rowerów. Żali się, że w Rosji kierowcy nie szanują pieszych, nagminnie łamią przepisy, przejeżdżają na czerwonym świetle, z czym podczas swojego pobytu w ogóle nie spotkał się w Polsce. Zwraca również uwagę na to, że w Polsce jest zdecydowanie mniej bezdomnych, a na ulicach nie czuć zapachu palonego węgla.

Internauci: "Aż miło posłuchać"

Film stał się prawdziwym hitem sieci. Tylko w ciągu jednego dnia od publikacji w serwisie YouTube, obejrzało go ponad pół miliona internautów.

Pod nagraniem pojawiły się setki komentarzy, w zdecydowanej większości pozytywnych. Internauci nie tylko chwalą Viacheslava za miłe słowa o Polsce, ale także doceniają jego zdolności językowe. Youtuber coraz lepiej posługuje się językiem polskim.

"Powiem szczerze, że aż miło posłuchać, że nasz kraj robi na kimś dobre wrażenie."

"Dziękuję Ci bardzo sympatyczny ludziku że tak pięknie opowiadasz o naszym kraju. Rusek nie rusek ale duża piona dla Ciebie chłopie."

"Bardzo dziękuję za ten film, uświadomił mi, jak dużo udało się zmienić przez 30 lat. I jak bardzo nie potrafimy docenić tego, co mamy. Piękny obraz Polski."

"Aż w serduszku ciepło na myśl o Polsce."

"Myślę że dobrze się czujesz w naszym kraju. Życzę wszystkiego dobrego."

"Jesteś idealnym przykładem na to że nie można wszystkich Rosjan wrzucać do jednego worka. Życzę Ci wszystkiego co najlepsze."

"Gratuluje ucieczki i pięknego akcentu. Pięknie pan opowiada."

"Naprawdę nieźle ci idzie mówienie w języku polskim."

- czytamy w komentarzach.

Szybki test z podstaw rosyjskiego!

Pytanie 1 z 10
Rosyjskie słowo да [czyt. da] oznacza:
Sprzedaje rower, żeby wrócić na Ukrainę. Ruslan będzie bronił swojej ojczyzny
Listen to "Putin użyje broni jądrowej? Zachowanie Chin daje do myślenia. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE