Tajemniczy pył i „brudny deszcz” nad Polską. Co to takiego?

i

Autor: Mibby23 via Flickr (CC BY-NC 2.0) Tajemniczy pył i „brudny deszcz” nad Polską. Co to takiego?

Saharyjski pył nad Polską! Spadnie brudny deszcz, a niebo będzie pomarańczowe! [PROGNOZA]

2018-04-16 21:15

Nad Polskę docierają ogromne ilości pyłu znad Sahary. Zaobserwujemy go w postaci pomarańczowego koloru nieba i opadów brudnego deszczu. Zjawisko dotrze również nad województwo pomorskie.

Jak informuje portal TwojaPogoda.pl, tak gęstej chmury saharyjskiego pyłu nie było u nas od lat. Łączy się on z chmurami frontu atmosferycznego, który dociera nad Polskę z południa i przyniesie w najbliższych godzinach obfite opady deszczu oraz burze.

Deszcz wymieszany z drobnymi ziarenkami może pozostawić po sobie błoto, które najbardziej będzie widoczne na karoseriach samochodów. W tym czasie lepiej nie suszyć prania na zewnątrz. Pozostawione bez przykrycia jasne przedmioty również mogą ulec zabrudzeniu.

Zobacz także: "Janusze parkowania" w formie! Takie popisy tylko w Trójmieście [GALERIA]

Mimo sporej uciążliwości i pozostawiania śladów, zjawisko nie jest dla nas groźne. - Są to mineralne ziarna piasku, nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Są unoszone z obszarów pustynnych i przechodzą nad Europę. W przypadku wystąpienia opadów takie zanieczyszczenia spadają w formie tzw. brudnego deszczu - mówi Katarzyna Piskur z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Po ustąpieniu opadów, na niebie może wystąpić ciekawe i bardzo fotogeniczne zjawisko kolorowego zachodu słońca. Będzie ono widoczne przede wszystkim na południu i zachodzie kraju, następnie przeniesie się na wschód. Jest więc bardzo prawdopodobne, że chmura dotrze nad nasz region. 

Dobra wiadomość jest taka, że od środy pogoda w Trójmieście powinna się poprawić. Będzie słonecznie i coraz cieplej, a już w piątek (20 kwietnia) temperatura wzrośnie na Pomorzu do 22 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Dostałeś takiego maila? Uważaj! To próba oszustwa!