Szpieg

i

Autor: Shutterstock Szpieg

Akt oskarżenia

Szpieg z Rosji działał w Polsce przez lata?! Miał regularny kontakt z polskimi żołnierzami

2023-02-23 12:33

Szpieg z Rosji od dawien dawna szkodził polskiemu wojsku?! W miniony piątek (17 lutego 2023 r.) prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Federacji Rosyjskiej. Rzeczniczka gdańskiej prokuratury, Grażyna Wawryniuk ujawnia szczegóły.

O sprawie szpiega, który miał zbierać kluczowe informacje o polskim wojsku pisaliśmy w tym miejscu. Oskarżony został zatrzymany w kwietniu 2022 r. Prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przekazuje w komunikacie, że w oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji dotyczących Sił Zbrojnych RP.

- W tym m.in. o rozmieszczeniu poszczególnych jednostek wojskowych, ich strukturze organizacyjnej i etatowej, faktycznym stanie etatowym, strukturze dowodzenia, uposażeniu żołnierzy, a także szczegółów dotyczących uzbrojenia poszczególnych pododdziałów, rodzaju używanego sprzętu i uzbrojenia rozwinięciu operacyjnym, zasadach komunikacji i łączności oraz współdziałaniu wojsk - informuje prokurator Wawryniuk.

Szpieg z Rosji w Polsce?! W kraju jest od 19 lat

Co niepokojące - zyskane informacje podejrzany mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w obecnej sytuacji taka "działalność" budzi ogromne emocje. Oskarżony o szpiegostwo od prawie 19 lat mieszka w Polsce. Z komunikatu prokuratury dowiadujemy się, że prowadził działalność gospodarczą. W oparciu o zaangażowanie w działalność grup rekonstrukcji historycznej, nawiązywał i podtrzymywał kontakty, w tym towarzyskie, z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu.

- Działalność szpiegowska oskarżonego skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno-wschodniej części Polski, w jej ramach realizował zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP. Oprócz przestępstwa szpiegostwa w toku postępowania ujawniono szereg przestępstw korupcyjnych, popełnionych przez podejrzanego obywatela Federacji Rosyjskiej, związanych z odprawami celnymi towarów transportowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - wyjaśnia prokurator Wawryniuk. Oprócz niego, zarzuty korupcyjne w tej sprawie usłyszeli trzej Polacy.

Szpieg z Rosji szkodził Polsce? O jego losie zdecyduje sąd

Od czasu zatrzymania, mężczyzna przebywa w areszcie. O jego dalszym losie z decyduje sąd. - Za zarzucane przestępstwa mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności - podsumowuje rzeczniczka gdańskiej prokuratury. Przypomnijmy - 24 lutego 2023 roku minie rok od barbarzyńskiej inwazji Rosji na Ukrainę. Wojna wciąż wywołuje ogromne emocje na całym świecie. Do sprawy będziemy wracać w naszym serwisie. 

Sonda
Czy przypuszczałeś, że Rosja rozpęta wojnę?
Ukraińcy przechytrzyli Rosjan. Kreml traci żołnierzy i szpiegów