W drodze do Królewca

To już już koniec Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego. Gdzie teraz dojedziemy?

2023-06-02 19:17

Do Królewca, a nie Kaliningradu udadzą się wszystkie osoby podróżujące z Polski do Rosji. Nie będą one już przekraczać granic obwody kaliningradzkiego, tylko właśnie królewieckiego. To efekt decyzji GDKiA, która postanowiła wcielić w życie uchwałę Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpoczęła się wymiana znaków drogowych.

Królewiec zamiast Kaliningradu. Ruszyła wymiana znaków drogowych

Nie będziemy już jeździć do Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego, tylko do Królewca i obwodu królewieckiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wymianie lub zmianie treści 26 znaków drogowych. - Zgodnie z uchwałą Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zalecającą stosowanie dla miasta Kaliningrad wyłącznie polskiej nazwy Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego, obwód królewiecki, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nazwy Królewiec na znakach drogowych - informuje GDKiA.

Do kiedy potrwa wymiana znaków drogowych?

Tablice, które czeka zmiana, znajdują się województwie warmińsko-mazurskim przy drogach krajowych nr: 51, 54, 57 oraz S16 i S51. Cała procedura ma się zakończyć w połowie czerwca.

- Kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi na bieżące utrzymanie dróg, część z tego oznakowania wytypowaliśmy do wymiany - 14 szt. Na pozostałych 12 tablicach treść zostanie skorygowana poprzez naklejenie nowej nazwy Królewiec. Cała operacja zmiany oznakowania łącznie będzie kosztowała ok. 60 tys. zł - czytamy na końcu komunikatu GDKiA.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna zostać wykluczona z igrzysk w Paryżu w 2024 roku?
Oleksandr Usyk: Jakbym spotkał Putina, zabiłbym go