Trwa remont dworca Gdańsk Główny. To najdroższa tego typu inwestycja w Polsce!

2019-09-18 7:30 Patryk Rosiński / PT
Budynek dworca przejdzie renowację zarówno w środku, ale także na zewnątrz
Autor: Patryk Rosiński

Przed trzema tygodniami (27 sierpnia) spółka PKP S.A. podpisała umowę z wykonawcą na kompleksową przebudowę dworca kolejowego Gdańsk Główny. Dzięki inwestycji poprawi się stan techniczny i estetyczny budynku oraz usprawniony zostanie ruch podróżnych.

Prace ruszyły 9 września, a do tej pory rozebrano już wszystkie sklepy w hali centralnej. Sam budynek także został zabezpieczony i ogrodzony. Cały kompleks dworcowy zostanie przebudowany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w tym układ drogowy przy budynku dworca oraz budynek wraz z zagospodarowaniem otaczającego go terenu. Remont ma przywrócić m.in. historyczny wygląd budynku.

- Odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie, wymieniona zostanie stolarka okienna wzorowana na historycznej - mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z PKP SA.

Posłuchaj w jaki sposób przywrócony ma zostać historyczny wygląd dworca:

- Powstanie nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych - dodaje Rudzińska-Rdzanek. Remont ma także zwiększyć komfort użytkowników dworca.

Posłuchaj dzięki czemu zwiększony zostanie komfort pasażerów:

Prace remontowe mają zakończyć się w pod koniec 2021 roku, a łączny ich koszt to prawie milion złotych. Inwestycja jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska oraz środków własnych.