UWAGA kierowcy! Już jutro wzmożone kontrole policji na pomorskich drogach!

2019-10-22 10:00 PT
Wzmożone kontrole policji
Autor: mat. policji

W środę (23 października) funkcjonariusze drogówki prowadzić będą akcję pod hasłem "Prędkość". Jak podkreślają policjanci, jest to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na ryzyko zaistnienia wypadków oraz skalę ich skutków.

- Tylko w 2018 roku z winy kierujących pojazdami zaistniało 27 tysięcy 556 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 2 tysiące 177 ofiar, a 33 tysiące 261 osób zostało rannych. Mimo że główną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośne pozostaje od lat niedostosowanie prędkości do warunków - podaje Biuro Ruchu Drogowego KGP.

Policja informuje, że nadmierna prędkość spowodowała śmierć 778 osób w ubiegłym roku. Celem planowanych na środę działań jest więc ograniczenie liczby podobnych zdarzeń drogowych. - W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru, jak i pomiary prowadzone dynamicznie, możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - ostrzegają policjanci.

Sprawdzana będzie też trzeźwość kierowców i korzystanie z pasów bezpieczeństwa.