Zabójca "Zachara" dostaje 25 lat. Sąd Apelacyjny podtrzymuje wyrok.

2015-06-02 10:57
Gdański sąd nie miał wątpliwości - 25 lat dla mordercy Zachara
Autor: wikipedia.pl, Joanna Karnat, licencja CC BY-SA 3.0 pl Gdański sąd nie miał wątpliwości - 25 lat dla mordercy Zachara

To było morderstwo, które w Gdańsku odbiło się szerokim echem – w 2009 roku na przystanku w Oliwie zakatowany został Daniel Z. „Zachar”, uważany za czołowego gangstera w Trójmieście. Wczoraj Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok 25-lat więzienia dla mordercy Zachara.

14 lipca 2009, pętla autobusowa w Oliwie. Scena rodem z najbardziej brutalnych filmów. Grupa (śledczy ustalili, że było w niej 17. osób) atakuje dwóch mężczyzn. W ruch idą nie tylko pięści. Są pałki, noże, a nawet maczety. Jeden z zaatakowanych mężczyzn zostaje zakatowany na śmierć. To Daniel Z., pseudonim Zachar, osoba, która w tamtych latach uważana jest za jednego z ważniejszych gangsterów w Trójmieście. 

Śledczy biorą się do pracy i wkrótce następują pierwsze aresztowania. O zabójstwo Zachara oskarżony zostaje Sylwester Z. Według sądu, Sylwester Z. miał być prowodyrem lipcowego zajścia. Miał być też osobą, która zaatakowała Zachara nożem. Wyrok Sądu dla Sebastiana Z okazał się druzgocący: 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy oskarżonego rozpoczęli batalię w kolejnych sądowych instancjach. Kwestionowali między innymi wiarygodność niektórych świadków.

Wczoraj Sąd Apelacyjny nie przychylił się do argumentacji obrony i podtrzymał wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla Sylwestra Z. Prawnicy oskarżonego zapowiedzieli, że będą wnioskować o kasację. 

Zabójstwo Zachara - kogo skazano?

W sprawie zabójstwa "Zachara" skazano jeszcze dwie osoby. To 41-letni Artur W. i 31-letni Kamil G. Pierwszy z nich przyznał się do winy i dostał karę 11 miesięcy w zawieszeniu na 5 lat, drugi dostał karę 2,5 roku więzienia.

"Zachar", który w chwili śmierci miał 42 lat był podejrzany (choć nigdy nie skazano go prawomocnym wyrokiem) za zlecanie zabójstw, a grupa, w której działał - podejrzana była między innymi za wymuszanie haraczy od agencji towarzyskich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE