popularyzator majsterkowania

3. rocznica śmierci Adama Słodowego. To on prowadził program telewizyjny „Zrób to sam”

2022-12-10 15:29

Mijają już trzy lata od śmierci Adama Słodowego. Był polskim popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym program telewizyjny „Zrób to sam”. Słodowy zmarł 10 grudnia 2019 roku w wieku 96 lat. Został skremowany i pochowany na cmentarzu Powązkowskim 17 stycznia 2020 roku.

Adam Słodowy. Mija trzecia rocznica śmierci autora „Zrób to sam”

Adam Słodowy urodził się w Czarnkowie nad Notecią w woj. wielkopolskim. W 1944 roku zgłosił się na ochotnika do wojska, skąd odszedł w stopniu majora. Po opuszczeniu wojska zajął się popularyzacją majsterkowania.

Był autorem i prowadzącym program telewizyjny „Zrób to sam” w latach od 1959 do 1983 roku. Adam Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy można zrobić zabawki i przedmioty użytkowe. Łącznie wyemitowano 505 odcinków programu. W 1983 roku odszedł na emeryturę.

Słodowy napisał również ponad 10 książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu. Pisał też o samochodach, książki dotyczyły głownie obsługi i napraw pojazdów marki skoda. Szacuje się, że łączny nakład publikacji książkowych Słodowego o majsterkowaniu wynosi 2,5 mln egzemplarzy!

Życie prywatne Adama Słodowego. Zmarł w 2019 roku. Miał 96 lat

Pierwszą żoną Adama Słodowego była Jadwiga, z którą miał dwóch synów. Starszy – Piotr, został matematykiem i fizykiem, mieszka w Australii, młodszy – Wojciech, został lekarzem i osiedlił się na stałe w USA w Chicago. Drugą żoną majora została Bożenna Kwiatkowska-Słodowy. Małżeństwo mieszkało w Warszawie i unikało medialnego rozgłosu.

W 2015 roku Adam Słodowy przeszedł udar. Zmarł 10 grudnia, wieczorem, w wieku 96 lat. Został skremowany i pochowany na cmentarzu Powązkowskim 17 stycznia 2020 roku.

Sonda
Oglądaliście program "Zrób to sam"?
Nasi Partnerzy polecają