Aktorzy są naprawdę oburzeni! A prezydent z nimi. Dostało się Kaczyńskiemu, Śpiewakowi i premierowi...

2021-06-09 23:03 Izabela Kraj
Prezydent z aktorami będą walczyć z kłamstwem
Autor: Marek Kudelski/Super Express, Jacek Kurnikowski/AKPA, Przemysław Szyszka/Super Express Prezydent z aktorami będą walczyć z kłamstwem

Dość kłamstwa w życiu publicznym! - oświadczyli właśnie przedstawiciele Instytutu Rozwoju Warszawy, który założył były wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Niedawno wygrał sprawę w sądzie z miejskim aktywistą Janem Śpiewakiem, którego pozwał za kłamliwe sformułowania na facebooku. Wspierany przez aktorską parę Karolinę Nolbrzak (seriale „Komisarz Alex", "Na Wspólnej") i Włodzimierza Matuszaka (”Plebania”, ) ogłosił właśnie dość niezwykłą inicjatywę. Wspólnie postanowili stworzyć ranking kłamstw w życiu publicznym, politycznym i społecznym. I jedno takie „najbardziej kłamliwe z kłamstw” nagrodzić specyficzną nagrodą. Jaką? Szczegóły tej niezwykłej akcji przedstawiamy poniżej. Aktorka naprawdę daje czadu! Dostało się i Kaczyńskiemu i Dudzie...

Instytut Rozwoju Warszawy to stowarzyszenie, które założył były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz po tym, jak został odwołany ze stanowiska w ratuszu w 2016 roku. Chciał być nadal aktywny i zajmować się problemami Warszawy. Powód odwołania Jacka Wojciechowicza stał się właśnie przedmiotem sądowego sporu między byłym włodarzem miasta a warszawskim aktywistą Janem Śpiewakiem. Poszło o zdanie na facebooku, jakoby Wojciechowicz został odwołany w związku z aferą reprywatyzacyjną. Przed sądem zeznawała nawet w tej sprawie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oświadczyła, że zdymisjonowała swojego zastępcę w związku ze słabym wykonaniem inwestycji. I z reprywatyzacją Wojciechowicz nie miał wiele wspólnego. Śpiewak sprawę przegrał, musi przeprosić i wpłacić 10 tys. zł na hospicjum. - To kłamstwo miało swój finał w sądzie. Wygrałem. Pytanie tylko czy kiedyś doczekam się tych przeprosinmówi Jacek Wojciechowicz. Ale zwraca uwagę: - Wiele kłamstw jest powtarzanych w życiu publicznym do tego stopnia, że destrukcyjnie wpływa na relacje społeczne. Jako przykład podaję kłamstwo smoleńskie – wywodził były wiceprezydent na spotkaniu z dziennikarzami w środę (9 czerwca).

Aktorzy: "Chcemy walczyć z kłamstwem"

W Instytucie Rozwoju Warszawy po tej sprawie narodziła się niezwykła inicjatywa. - Chcemy walczyć z kłamstwem w życiu publicznym. We wszelkich przejawach – mówi warszawska aktorka Karolina Nolbrzak (znana m.in. z serialu TVP "Komisarz Alex" i "Na Wspólnej") , słynąca już z zaangażowania w warszawskie ruchy społeczne i ostrych komentarzy na facebooku.

Włodzimierz Matuszak i Karolina Nolbrzak
Autor: Archiwum prywatne

Dostało się Kaczyńskiemu i Dudzie

- Zaczęliśmy dyskutować na temat kłamstwa w szerszym kontekście, odnosząc się zarówno do klasy politycznej i życia społecznego i wynikających z niego następstw. W moim odczuciu jednym z najbardziej dosadnych przykładów kłamstwa w związku ze środowiskiem LGBT jest wypowiedziane przez prezydenta w kwietniu 2020 r. zdanie: „Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a jest to po prostu ideologia”. A to ludzie właśnie, a nie żadna ideologia! Następstwa tych kłamstw są w postaci hejtu, niechęci, pobić, samobójstw - uważa Karolina Nolbrzak. W kategorii szkodliwego, rodzącego nienawiść kłamstwa społecznego przywołuje cytat Jarosława Kaczyńskiego o uchodźcach: „Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które nie są groźne w organizmach tych ludzi, tutaj mogą być groźne”.

Olga Bończyk: Szokująca przemiana aktorki #HOT

Aktorskie małżeństwo grzmi: "Trzeba piętnować kłamstwo w życiu publicznym"

- Potrzeba politycznej odnowy, przywrócenia wartości prawdy, piętnowania kłamstwa, ponoszenia za nie odpowiedzialności – mówi aktorska para Karolina Nolbrzak i Włodzimierz Matuszak. On podaje przykłady niszczenia autorytetów poprzez kłamstwa właśnie m.in. na temat Lecha Wałęsy czy prof. Władysława Bartoszewskiego. - Jak z tym walczyć? Wskazywać te kłamstwa, głośno o nich mówić i piętnować – zwraca uwagę Włodzimierz Matuszak, aktor uwielbiany przez widzów TVP m.in. w serialu "Plebania"

Takie kuluarowe dyskusje aktorów, byłego urzędnika i innych członków Instytutu Rozwoju Warszawy przerodziły się w niecodzienną inicjatywę.

Zwołali konferencję w Warszawie i ogłosili niezwykły konkurs, w którym zasiądą wspólnie do wielkiego jury. Co będą oceniać?

Największe Kłamstwo Roku

- Najpierw jako Instytut Rozwoju Warszawy wybierać będziemy jedno „Najbardziej Kłamliwe Kłamstwo życia publicznego” w miesiącu. Ogłosimy je publicznie. A następnie z tych kłamstw miesiąca wybierzemy „Największe Kłamstwo Roku”. I „nagrodzimy” figurką tombakowego Pinokia. Tombakowego, czyli udawanego, fałszywego - wyjaśnia Jacek Wojciechowicz.

- Strzeżcie się kłamcy! - grzmią warszawscy inicjatorzy „Rankingu kłamstw publicznych”.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE