Taksówkarze chcą większych stawek maksymalnych za przejazd. Za tę cenę nie opłaca się już jeździć!

i

Autor: MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS Taksówkarze chcą większych stawek maksymalnych za przejazd. "Za tę cenę nie opłaca się już jeździć!"

Będzie drożej?

Taksówkarze chcą większych stawek maksymalnych za przejazd. "Za tę cenę nie opłaca się już jeździć!"

2022-12-08 5:23

Taksówkarze chcą więcej zarabiać! Do głosowania trafił projekt, który zmienia ceny maksymalne za przejazd TAXI nawet do 18 zł za kilometr. Ostatni raz ceny były ustalane w Warszawie w 1995 r. - Za obecne stawki nie opłaca się jeździć! - mówią nam rozzłoszczeni kierowcy. I zapowiadają, że nie odpuszczą, dopóki radni nie zmienią prawa. Na to się jednak na razie nie zanosi.

Warszawa. Taksówkarze chcą podniesienia cen za przejazd

Kierowcy taksówek od dawna narzekają, że ich złote czasy już minęły. Duża konkurencja, wysokie ceny eksploatacji samochodów, drogie paliwo i tanie przejazdy na aplikacje zdecydowanie nie ułatwiają im życia. Dlatego do ratusza powrócił pomysł podniesienia cen maksymalnych za kilometr jazdy. Do tej pory firmy przewozowe mogły żądać za przejazd w pierwszej taryfie maksymalnie 3 zł za km. W drugiej odpowiednio 4 zł za km, w trzeciej 6 zł i 9 w czwartej. Za trzaśnięcie drzwiami przewoźnicy maksymalnie mogą wołać 8 zł.

Teraz ma to się zmienić i taksówkarze po przegłosowaniu nowej uchwały będą mogli kasować za przejazdy 100 procent więcej. Jednak czy rzeczywiście będzie się to im opłacało? - Uważam, że to dobra zmiana. Może przyniesie taksówkarzom lepsze zarobki – mówi w rozmowie z „Super Expressem” pan Janek (67 l.). Innego zdania jest jego kolega. - To nie jest dobry czas na podwyżki. Poza tym nie uważam, że wyższe ceny maksymalne za przejazd są w stanie poprawić naszą sytuację. W Warszawie jest zbyt dużo nieuczciwej konkurencji – mówi nam pan Zbigniew (69 l.). I dodaje, że chodzi mu o przewozy na aplikację.

Taksówkarze, z którymi rozmawialiśmy nie widzą przyszłości dla swojego zawodu. - Popieram tę uchwałę, ale nie sądzę, żeby coś zmieniła. Sam za miesiąc zwijam interes, bo się nie opłaca – przekonuje Krzysztof (58 l.), kierowca z 35-letnim stażem. - Podniesienie cen maksymalnych wpłynie pozytywnie na sytuację taksówkarzy w Warszawie. Oczywiście nie oznacza to, że ceny wzrosną do górnej granicy ustalonych stawek. Przewiduję raczej wzrost o około 50 gr do 1 zł - przewiduje Szymon Komorowski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego „Warszawski Taksówkarz”.

Radni są jednak odmiennego zdania. - Takiej podwyżce o 100 procent mówię stanowcze - nie! - powiedział radny Mariusz Frankowski z Komisji Infrastruktury i Inwestycji. I dodał, że na tym etapie nie prowadzili negocjacji z taksówkarzami. Czy projekt forsowany przez taksówkarzy wejdzie w życie? Rozstrzygnie to dzisiejsze głosowanie Rady Miasta. Zanosi się jednak na to, że ceny maksymalne pozostaną na poziomie z lat 90.

Sonda
Często jeździsz taksówkami?

Molestowanie i gwałty w przejazdach na aplikację? To zdarza się częściej, niż myślisz!

Posłuchaj, co mówią statystyki!

Listen to "Przemoc seksualna w przejazdach na aplikację. DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają