Będzie tunel pod Dworcem Wschodnim. Miasto i kolejarze w końcu się dogadali

2022-05-23 12:24
Będzie tunel pod Dworcem Wschodnim. Miasto i kolejarze w końcu się dogadali
Autor: Panek Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0); https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Ratusz w końcu porozumiał się z PKP w sprawie długo wyczekiwanego przez mieszkańców Pragi tunelu. W ramach przebudowy Dworca Wschodniego powstanie tunel drogowy z miejscem dla pieszych i rowerzystów, który powstanie w ciągu planowanej ulicy Tysiąclecia. Projekt powstał po latach społecznych konsultacji i walki aktywistów miejskich o bezpieczne przejście dla pieszych i rowerzystów w tym miejscu. Zgodnie z zawartą umową to miasto ma zapłacić za tę część inwestycji.

Nowy tunel pod planowaną ulica Tysiąclecia połączy Pragę Północ i Pragę Południe. Trasa przebiegała będzie pod torami dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Wieści o planowanej budowie tunelu pojawiły się już w grudniu 2021 roku, gdy informowaliśmy o porozumieniu zawartym między ratuszem a PKP. Sprawa była prosta – nikt się nie kwapił, żeby wyłożyć na ten cel pieniądze.

Po miesiącach przepychanek pojawiło się zielone światło. - Przedsięwzięcie jest elementem nowej koncepcji zagospodarowania Trasy Tysiąclecia, która połączy Pragę-Północ z Pragą-Południe, 15 maja zakończyły się konsultacje społeczne tego projektu. Przez lata planowano tutaj budowę szerokiej arterii, która nigdy nie powstała - powiedziała rzeczniczka ratusz Monika Beuth-Lutyk.

Ile to będzie kosztowało? - Na razie nie wiemy i trudno to nawet oszacować. Najpierw musi powstać plan projektowy, wtedy będzie można mówić o konkretnych kwotach - przekazała Marlena Salwowska z Biura Informacji Prasowej stołecznego ratusza.

Nowa stacja PKP Warszawa-Targówek

Światełko w tunelu

W tunelu pod stacją przewidziano: drogę, linię tramwajową, chodnik, ścieżkę dla rowerzystów. Apelowali o to m.in. prascy aktywiści. Planowane jest funkcjonalne połączenie przystanku tramwajowego ze stacją. - Koncepcja przekroju tunelu zakłada ulicę po jednym pasie w każdym kierunku - powiedziała Monika Beuth-Lutyk. Inwestycja powstanie w ramach przebudowy Warszawy Wschodniej. Po planowanej przebudowie dworzec ma być głównym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej części miasta.

Sonda
Lubisz podróżować pociągiem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE