Bilet do teatru w zamian za śmieci? W Warszawie to możliwe!

2021-01-11 9:22
Bilet do teatru w zamian za śmieci? W Warszawie to możliwe!
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

O tym, że dbanie o środowisko jest ważne, nie trzeba przypominać. Niektórym potrzebna jest jednak do tego odpowiednia zachęta. Władze Warszawy wiedzą, jak skutecznie skłonić mieszkańców do recyklingu. W 2019 roku powstał projekt łączący przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy zbierają ECO-punkty i odbierają nagrody!

Warszawiacy dbają o środowisko

Troska o środowisko jest niezwykle ważna. Jedni dbają o nie z łatwością i przyjemnościom, a innym potrzebna jest dodatkowa zachęta. Stołeczny ratusz dobrze wie, jak zachęcić mieszkańców Warszawy do recyklingu. Projekt jest prosty - segregujesz śmieci, dostajesz nagrodę! W 2019 roku w stolicy pojawiły się recyklomaty. Dziesięć automatów stanęło w popularnych punktach miasta. Warszawiacy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione!). Cała akcja jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. - Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie - wyjaśnił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Bilet do teatru w zamian za śmieci? W Warszawie to możliwe!
Autor: um.warszawa.pl recyklomat

Oddawaj śmieci i zbieraj punkty

Warszawiacy korzystający z recyklomatów mogą dużo zyskać. Wystarczy uruchomić aplikację "ECO Portfel" na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce. Wówczas na koncie pojawią się ECO-punkty, które następnie (po uzbieraniu odpowiedniej liczby) można wymienić na wybraną zniżkę, np. bilety do Teatru Capitol. Jak przekazał stołeczny ratusz, trwają rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu.

Aplikacja, która służy do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. - System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Punkty ECO nie tracą swej ważności, można je wymienić w dowolnym momencie - tłumaczy Urząd Miasta.

Warszawiacy korzystają z recyklomatów

Od momentu uruchomienia maszyn w połowie 2019 r. warszawiacy umieścili w nich 681 477 sztuk odpadów.

 • Butelek plastikowych - 427 115
 • Puszek aluminiowych - 121 875
 • butelek szklanych - 132 487

- To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta - powiedział Michał Olszewski.

Gdzie w Warszawie są recyklomaty?

W stolicy ustawionych jest 10 recyklomatów. Oto ich adresy:

 • Białołęka (ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu)
 • Bielany (ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany)
 • Mokotów (ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20)
 • Ochota (pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich)
 • Praga-Południe (ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe)
 • Praga-Północ (ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym)
 • Śródmieście (pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii)
 • Ursynów (al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów)
 • Żoliborz (ul. Marii Kazimiery 1)
 • Żoliborz (ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji)

Warto pamiętać, żeby do recyklomatów wrzucać tylko butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe. Wrzucanie innych opakowań (np. kartonów po sokach czy puszek po konserwach) powoduje uszkodzenia automatów.

Masakra nocą w al. Niepodległości. Tak się kończy ściganie w centrum Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE