W warszawskich szpitalach brakuje respiratorów dla chorych na COVID-19? Wojewoda zaprzecza

2021-12-09 8:00
Respirator
Autor: Pixabay Respirator

Ratusz twierdzi, że w środę 8 grudnia rano w warszawskich szpitalach nie było już ani jednego wolnego respiratora dla pacjentów covidowych. Wiceprezydent Renata Kaznowska przekazała z kolei, że w placówkach medycznych przebywa więcej chorych, niż jest wyznaczonych miejsc. Wieczorem rzeczniczka wojewody mazowieckiego stwierdziła, że to wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

W stołecznych szpitalach są przygotowane 104 miejsca z respiratorami dla pacjentów covidowych. W środę rano pacjentów wymagających podłączenia do aparatury było jednak 113. Najwięcej respiratorów jest w Szpitalu Południowym, placówka ma 50 urządzeń. - Musieliśmy dla tych pacjentów ściągnąć urządzenia z innych oddziałów. Brakuje już respiratorów - powiedziała zastępczyni rzeczniczki prasowej ratusza, Marzena Wojewódzka. Dodała, że w Szpitalu Południowym wszystkie był wczoraj zajęte. - Sprawdzają się czarne scenariusze – stwierdziła.

Renata Kaznowska przekazała tego samego dnia, że niektóre placówki są przepełnione. - W Szpitalu Południowym na 300 łóżek zajętych jest 280, wolnych - 20; w Szpitalu Praskim na 271 łóżek, 182 są zajęte, wolne 89, przy czym nie ma już wolnych łóżek do leczenia tlenem; w Szpitalu Bielańskim przygotowano 93 łóżka, a przebywa w nim 105 pacjentów covidowych; w Szpitalu Czerniakowskim na 45 przygotowanych łóżek zajęte jest 46; w Szpitalu Wolskim przygotowano 28 łóżek, pacjentów jest 44; w Szpitalu Grochowskim wyznaczono 36 łóżek, pacjentów jest 34; w Szpitalu Solec na 17 przygotowanych miejsc jest 18 pacjentów – napisała wiceprezydent Warszawy na twitterze.

Wojewoda: to wprowadzenie opinii publicznej w błąd

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz twierdzi, że podane dane przez ratusz są nieprawdziwe. - Dane rozpowszechniane przez służby prasowe Warszawy, dotyczące braku miejsc respiratorowych wprowadzają opinię publiczną w błąd – napisała w komunikacie. - Każdy szpital oprócz respiratorów wyznaczonych decyzjami Wojewody, dysponuje też innymi respiratorami – w związku z tym wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia powinni otrzymać pomoc. Ogółem szpitale w województwie mazowieckim mają gotowych do wykorzystania 1313 respiratorów stacjonarnych oraz 344 respiratory transportowe. Nie ma więc zagrożenia, że respiratorów zabraknie – przekonuje Filipowicz.

Przedstawiciele miasta przejęli szpital Południowy. Weszli w asyście straży miejskiej
Sonda
Czy przestrzegasz obostrzeń koronawirusowych (maseczki, dezynfekcja, dystans)?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE