Brakuje tlenu w Szpitalu Południowym. Usterka instalacji, strażacy na miejscu

2021-10-27 20:01
respirator
Autor: HVesna/Pixabay.com Strażacy dostarczą 300 butli z tlenem do Szpitala Południowego. Zdj. ilustracyjne.

Poważny problem Szpitala Południowego w Warszawie. Doszło tam do usterki technicznej instalacji tlenowej. - Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym - przekazał informację rzecznik mazowieckiej straży pożarnej.

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej PSP, informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali w środę, 27 października, po godzinie 17. - Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. +banków tlenu+ działających w PSP butle z tlenem medycznym - podkreślił bryg. Karol Kierzkowski i dodał, że chodzi o 300 butli o pojemności czterdziestu litrów. - W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny - zaznaczył Kierzkowski i przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z koronawirusem.

Jako pierwszy o usterce w Szpitalu Południowym poinformował portal tvnwarszawa.pl. Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk w rozmowie portalem poinformowała, że sytuacja w Szpitalu Południowym jest "dynamiczna". - W szpitalu był problem z tlenem i może on postępować - powiedziała dla portal tvnwarszawa.pl Beuth-Lutyk.

Szpital Południowy wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów

Warto przypomnieć, że w poniedziałek, 27 października, stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.

Dzień później stołeczny ratusz poinformował PAP, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. - W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów - poinformowano.

Punkt szczepień w Szpitalu Południowym nie jest zamknięty

Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy "był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii".

Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw COVID-19, który funkcjonuje w placówce. - Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień - poinformowano.

Sonda
Jak oceniasz służbę zdrowia w Warszawie?
W pabianickim szpitalu kończył się tlen dla chorych na COVID-19. Policja eskortowała cysternę aż ze Śląska!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE