Robert Bąkiewicz wściekły na decyzję sądu. Obraża Trzaskowskiego

2021-10-27 16:00

Co dalej z Marszem Niepodległości 2021? Po tym, jak Rafał Trzaskowski hucznie zaczął przeciwstawiać się temu, jak obecnie wygląda 11 listopada, marsz stanął pod znakiem zapytania. W środę sąd uchylił decyzję wojewody, jakoby Marsz Niepodległości mógłby zostać wpisany jako wydarzenie cykliczne. Powodem okazały się być zeszłoroczny marsz.

Pytania o przyszłość marszu rozpoczęły się 14 października, kiedy Rafał Trzaskowski poinformował, że w kwietniu tego roku złożył wniosek o likwidację stowarzyszenia Marszu Niepodległości. - Za łamanie prawa i sprzeniewierzenie się statutowi poprzez publiczne promowanie totalitarnego ustroju państwa, nawoływanie do nienawiści, stosowanie gróźb czy znieważanie świętych symboli Polski Walczącej - argumentował wówczas Trzaskowski. Z kolei w poniedziałek, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, we wtorek (26 października) zaskarżył tę decyzję do sądu.

W środę (27 października) Sąd Okręgowy zajął się odwołaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego od decyzji wojewody mazowieckiego w sprawie Marszu Niepodległości. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w poniedziałek poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu.

Sędzia Andrzej Sterkowicz uzasadniając w środę (27 października) postanowienie Sądu Okręgowego podkreślił, że zgodnie z przepisami o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń można zwrócić się jeżeli m.in. zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora, co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał przy tym, że prezydent Warszawy w 2020 r. wydał decyzję o zakazie organizacji "Marszu Niepodległości", którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny. Według sądu marsz z 2020 r. miał charakter nielegalny.

W konsekwencji, zdaniem Sądu Okręgowego Marsz Niepodległości z 2020 r. nie był wydarzeniem, które uprawnia do zezwolenia na organizację wydarzenia o charakterze cyklicznym.

Sędzia Sterkowicz zaznaczył też, że prezydent stolicy miał prawo odwołać się od decyzji wojewody w tej sprawie. "Zdaniem sądu prezydent m.st. Warszawy posiada legitymację do wystąpienia z odwołaniem i ma prawo domagać się w formie odwołania uchylenia decyzji wojewody pozwalającej na odbycie zgromadzenia o charakterze cyklicznym" - oświadczył sędzia. Jak dodał, w tej sprawie decyzja dotycząca manifestacji dotyka bezpośrednio majątku miasta i porządku publicznego.

- Będziemy wnosić skargę do sądu apelacyjnego. Rafał Trzaskowski robi to wszystko po to, aby zbierać polityczne punkty. Decyzja sądu jest bezprawna. W opinii naszych prawników jest to działanie bezpodstawne, które uderza w wolność zgromadzeń. Sędzia, który wydał wyrok działa na zlecenie polityczne. Marsz to dobro narodowe wszystkich Polaków. Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski zapłaci za to cenę polityczną. Prezydent jest hipokrytą i człowiekiem zakłamanym. Jego wyobrażenie na temat marszu, a sam marsz to dwie zupełnie inne rzeczy, Rafał Trzaskowski to po prostu stan umysłu! W ratuszu jest prowokator, który chce tylko i wyłącznie konfliktu - skomentował całe wydarzenie Robert Bąkiewicz podczas konferencji prasowej.

Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?
„Rafał Trzaskowski to stan umysłu”. Bąkiewicz ostro po decyzji sądu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE