Co dalej z Marszem Niepodległości 2021? Ważna decyzja wojewody

2021-10-25 12:58

Marsz Niepodległości 2021. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował o podpisaniu decyzji w sprawie rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Czy to oznacza, że Marsz Niepodległości przejdzie 11.11.2021 ulicami Warszawy?

Marsz Niepodległości 2021. Jest decyzja wojewody

W czwartek rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała, że wniosek o wyrażenie zgody na organizowanie zgromadzenia cyklicznego 11 listopada wpłynął do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie przypomniała, że zgodnie z prawem o zgromadzeniach wojewoda wydaje decyzję nie później niż na pięć dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzenia.

Wcześniej prezes Marszu Niepodległości i szef Straży Narodowej Robert Bąkiewicz mówił , że wniosek został złożony trzy tygodnie temu do wojewody mazowieckiego. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o dalszą rejestrację zgromadzenia cyklicznego. Nie ma żadnych powodów, żebyśmy otrzymali decyzję odmowną. Spełniamy wszystkie warunki i spokojnie czekamy na decyzję - powiedział. Dodał też, że marsz będzie szedł taką samą trasą, jak co roku.

Zgodnie z Prawem o zgromadzeniach "wojewoda wydaje decyzję w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń, biorąc w szczególności pod uwagę okoliczność wcześniejszego organizowania zgromadzeń przez wnioskodawcę oraz cel cyklicznego organizowania zgromadzeń".

Ponadto - zgodnie z ustawą - jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji o zgromadzeniu cyklicznym wydaje decyzję o zakazie tego innego zgromadzenia.

W środę media informowały o zgłoszeniu przez osobę prywatną innego zgromadzenia na trasie i w terminie, gdy w Warszawie cyklicznie odbywał się Marsz Niepodległości. - Wojewoda mazowiecki niebawem, może lada chwila wyda decyzję i po prostu tamtego wydarzenia nie będzie - mówił wtedy Bąkiewicz.

Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?
Marsz niepodległości w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE