Scheuring-Wielgus o tegorocznym Marszu Niepodległości. Te słowa nie spodobają się Trzaskowskiemu

2021-10-26 10:00
Joanna Scheuring-Wielgus i Rafał Trzaskowski o Marszu Niepodległości
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, PIOTR LAMPKOWSKI/SUPER EXPRESS Joanna Scheuring-Wielgus i Rafał Trzaskowski o Marszu Niepodległości

Zbliżający się wielkimi krokami listopad niesie ze sobą coraz więcej emocji. Głownie za sprawą sporu dotyczącego tego, czy Marsz Niepodległości powinien przejść ulicami Warszawy, czy też nie. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski otwarcie mówi, że przemarsz organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza nie powinien mieć miejsca. Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus ostro odniosła się do działań Rafała Trzaskowskiego zmierzających do delegalizacji Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2021 wywołuje skrajne emocje. Jedni widzą w nim radosne święto prawdziwie wolnych Polaków świętujących swoją niepodległość. Inni - niebezpieczny przemarsz osób o poglądach mocno zbliżonych do nacjonalistycznych i faszystowskich. Prezydent Rafał Trzaskowski nie ukrywa, że jest przeciwnikiem Marszu Niepodległości organizowanego przez Stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza. "Już w kwietniu złożyłem wniosek o likwidację stow. Marsz Niepodległości za łamanie prawa i sprzeniewierzenie się statutowi - poprzez publiczne promowanie totalitarnego ustroju państwa, nawoływanie do nienawiści, stosowanie gróźb czy znieważanie świętych symboli Polski Walczącej" - napisał nie tak dawno Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Sonda
Czy w Warszawie powinien odbyć się Marsz Niepodległości 2021?

Scheuring-Wielgus ostro o Trzaskowskim: "Powinien być w końcu stanowczy"

Do działań prezydenta Warszawy odniosła się również znana posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. "Chciałabym, żeby prezydent Trzaskowski był w końcu stanowczy i twardo powiedział, że nie zgadza się na to, żeby przez Warszawę 11 listopada szły grupy osób, które krzyczą „śmierć wrogom ojczyzny” i wykrzykują hasła, które już nigdy na ulicach Warszawy, ani w ogóle w Polsce nie powinny się pojawiać. Tu powinna być taka bardzo stanowcza reakcja" - powiedziała Scheuring-Wielgus we wtorek (26 października) w rozmowie z portalem Onet.pl pytana o kwestię "Marszu Niepodległości".

Dzień wcześniej (poniedziałek, 25 października) wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował Polską Agencję Prasową o podpisaniu decyzji o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zgłoszeniu przez osobę prywatną innego zgromadzenia na trasie i w terminie, gdy w Warszawie cyklicznie odbywał się Marsz Niepodległości. W przypadku braku uznania Marszu za imprezę cykliczną, zgłoszone wcześniej wydarzenie miałoby nad nim pierwszeństwo.

Posłanka Lewicy w rozmowie z Onet.pl podkreśliła również, że co roku bierze udział w demonstracjach sprzeciwiających się Marszowi Niepodległości. Wyraziła też solidarność z osobami z grupy pod nazwą "Kobiety z Mostu", które zgłosiły swoją imprezę w tym samym miejscu i czasie, by przeszkodzić w organizacji Marszu".

Marsz niepodległości w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE