Strajk Kobiet zablokuje Marsz Niepodległości?! Jest zgłoszenie przemarszu!

2021-10-21 15:15
Strajk Kobiet zablokuje Marsz Niepodległości 2021?! Jest zgłoszenie przemarszu!
Autor: Marcin Wziontek / Marek Kudelski / Super Express Strajk Kobiet zablokuje Marsz Niepodległości 2021?! Jest zgłoszenie przemarszu!

Święto niepodległości, jak co roku wywołuje skrajne emocje. 11 listopada w minionym roku przepełniony był drastycznymi wydarzeniami, do których doszło podczas Marszu Niepodległości. Czy w tym roku narodowcy znów wyruszą ulicami Warszawy? Wydarzenie - Marsz Niepodległości 2021 - jest pod coraz większym znakiem zapytania. Bardzo możliwe, że Strajk Kobiet pokrzyżował plany organizatorom marszu.

Marsz Niepodległości wywołuje skrajne emocje. Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego nie powinien on się odbyć. A konkretniej, nie powinien być organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. "Już w kwietniu złożyłem wniosek o likwidację stow. Marsz Niepodległości za łamanie prawa i sprzeniewierzenie się statutowi - poprzez publiczne promowanie totalitarnego ustroju państwa, nawoływanie do nienawiści, stosowanie gróźb czy znieważanie świętych symboli Polski Walczącej" - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

Wszystko wskazuje jednak na to, że stowarzyszenie nadal będzie działało. Warszawska Prokuratura Okręgowa uznała bowiem, że nie ma podstaw do delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W konsekwencji negatywnie rozpoznała wnioski Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie.

Chodzi o wnioski złożone przez posłów i senatorów klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska, w których politycy argumentowali, że podczas Marszów Niepodległości dochodzi m.in. do propagowania przez uczestników totalitaryzmu i nawoływania do nienawiści. Autorzy wniosku przekonywali też, że dochodzi do rażących naruszeń prawa przez kierownictwo Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że prokuratura negatywnie rozpoznała wnioski o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Podkreśliła też, że szczegółowa analiza wszelkich materiałów i okoliczności dotyczących tej organizacji wskazuje na brak podstaw do skierowania przez prokuraturę wniosku do sądu o delegalizację stowarzyszenia.

Według prokuratury cele lub działalność Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie naruszają konstytucji. Chodzi o przepis 13 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym zakazane jest istnienie organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

"Przeanalizowane dokumenty Stowarzyszenia m.in. statut oraz program prowadzą do przeciwnych wniosków. Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności Stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów Stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele Stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem Stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości" - oceniła prokuratura.

I chociaż Stowarzyszenie może działać dalej, Marsz Niepodległości 2021 nadal pozostaje pod znakiem zapytania. Jak podało Radio ZET, narodowcom wygasła w tym roku rejestracja zgromadzenia cyklicznego. Co więcej, osoba prywatna zgłosiła zgromadzenie na dotychczasowej trasie ich marszu, czyli od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Zgłoszona manifestacja ma potrwać od godziny 14 do 17. Zbiórka uczestników ma rozpocząć się na rondzie Romana Dmowskiego. Następnie planowany jest przemarsz Al. Jerozolimskimi, rondem Charlesa de Gaulle'a i mostem Księcia Józefa Poniatowskiego na błonia Stadionu PGE Narodowy.

Jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET, za pokrzyżowaniem planów organizatorów Marszu Niepodległości 2021 stoi Ogólnopolski Strajk Kobiet

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o dalszą rejestrację zgromadzenia cyklicznego. Nie ma żadnych powodów żebyśmy decyzję odmowną. Spełniamy wszystkie warunki i spokojnie czekamy na decyzję - powiedział w czwartek w rozmowie z PAP prezes Marszu Niepodległości i szef Straży Narodowej Robert Bąkiewicz.

Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?
Marsz niepodległości w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE