Ursynów zerwie współpracę z rosyjskim miastem po 10 latach. Burmistrz złożył wniosek

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRESS; PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Ursynów zerwie współpracę z rosyjskim miastem po 10 latach. Burmistrz złożył wniosek

Burmistrz Robert Kempa zrywa umowę z rosyjskim miastem. Ursynów współpracował z nim od 10 lat

2022-03-02 12:39

Władze Ursynowa zrywają kontakt z rosyjskim miastem! Chodzi o Smoleńsk, który był od dekady miastem partnerskim południowej dzielnicy Warszawy. Burmistrz Ursynowa przekonuje, że współpraca istniała i tak tylko na papierze. - Waga symboli jest teraz fundamentalna - powiedział Robert Kempa. Jego wniosek zostanie rozpatrzony przez Rafała Trzaskowskiego.

Projekt współpracy między gminą Ursynów a Smoleńskiem podpisano dokładnie 10 lat temu. Dokument podpisali 12 marca 2012 roku ówczesny burmistrz Ursynowa Piotr Guział i mer Smoleńska Aleksandra Daniluka.

Czym tak właściwie jest inicjatywa miast partnerskich? Taka umowa podpisywana jest żeby nawiązać wymianę gospodarczą i kulturalną pomiędzy miastami w rożnych krajach. Jak przekonują władze Ursynowa, współpraca ze Smoleńskiem i tak właściwie nie istniała.

Decyzja ma oczywiście związek z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę. - Wystąpiłem do @trzaskowski z wnioskiem o zerwanie partnerstwa ze Smoleńskiem. Wprawdzie od czasu jak jestem burmistrzem i tak współpracy de facto nie ma, ale waga symboli jest obecnie fundamentalna – napisał na swoim koncie w mediach społecznościowych burmistrz. Teraz wniosek złożony przez Roberta Kempę rozpatrzy stołeczny ratusz.

Trzaskowski zrywa współpracę z Rosjanami

Prezydent Rafał Trzaskowski także zerwał współpracę z Rosjanami. 3 marca na sesji rady miasta ma zapaść decyzja o zerwaniu współpracy Warszawy z Moskwą i Sankt Petersburgiem. - Uważam, że to, co się dzisiaj dzieje w Rosji, to może być koniec tego reżimu. Współpracujemy z miastami i chcemy dalej współpracować ze społeczeństwem rosyjskim, bo widzimy, że w Sankt Petersburgu czy w Moskwie ludzie się też buntują przeciwko temu, co robi Putin - powiedział Trzaskowski.

Sonda
Czy zrywanie współpracy z Rosjanami to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE