Warszawski Uniwersytet Medyczny

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny, 2010

Ciąg dalszy chaosu

Afera na WUM. Prorektor ukarana i zwolniona z funkcji. Rektor rezygnuje z kandydowania

2024-04-21 13:35

Ciąg dalszy afery w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tuż przed wyborami na rektora uczelni doszło do bezprecedensowej sytuacji. Obecny rektor prof. Zbigniew Gaciong nałożył karę dyscyplinarną na prof. Cudnoch-Jędrzejewską, co powoduje, że nie może się ona ubiegać o funkcję rektora. Sam również zrezygnował ze startu w wyborach.

Wielkie zamieszanie na WUM. W tle wybory na rektora i oskarżenia o mobbing

O sprawie pisaliśmy na łamach „Super Expressu” w marcu. Afera zaczęła się po tym, jak kwestor uczelni – Jolanta Ilków - zarzuciła publicznie startującej w wyborach prof. Agnieszce Cudnoch-Jędrzejewskiej, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych, działania, które jej zdaniem noszą charakter mobbingu. Złożyła na nią skargę i zawiadomiła prokuraturę.

Jolanta Ilków w rozmowie z naszą redakcją stwierdziła, że nie może już psychicznie wytrzymać napięcia i musi przyjmować leki psychotropowe. Jak twierdzi, jej problemy trwają od wielu miesięcy. Prof. Cudnoch-Jędrzejewska odpiera zarzuty i twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne. Skierowała przeciw niej sprawę do sądu.

Do tej pory rektor wstrzymywał się z podjęciem decyzji o ukaraniu swojej kontrkandydatki. - Rektor nie ukarał prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej, gdyż w ten sposób odciąłby profesor drogę ubiegania się o stanowisko rektora, a przy niejednoznacznym stanowisku Komisji Antymobbingowej, mogłoby być to poczytane za działanie antydemokratyczne – odpisała w marcu na naszego maila Marta Wojtach, dyrektor ds. komunikacji uczelni. Jednak na 4 dni przed wyborami, 19 kwietnia, rektor postanowił ukarać dyscyplinarnie prorektor za „przewinienie polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego”. Swoją decyzję uzasadnił opinią komisji antymobbingowej, która badała sprawę po złożeniu zawiadomienia przez Ilków i jeszcze jedną pracownicę WUM w styczniu 2023 r."WUM to szczególne miejsce, w którym niedopuszczalne są jakiekolwiek zachowania o znamionach mobbingu. Jesteśmy tu po to, by kształcić nowe pokolenia medyków, którzy w przyszłości będą odpowiadali za zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też naszą powinnością jest wyznaczanie najwyższych standardów i praktyk w relacjach międzyludzkich. Wierzę w te wartości i będę ich bronił – napisał prof. Zbigniew Gaciong.

Kara dyscyplinarna i zwolnienie z funkcji - W związku z udzieloną karą upomnienia Pani Profesor Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska utraciła z dniem 19 kwietnia 2024 r. prawo ubiegania się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – stwierdził w opublikowanym na stronie uniwersytetu oświadczeniu prof. Gaciong. I w trosce o to, aby nie być posądzonym o nieuczciwą walkę, zrezygnował z kandydowania w wyborach na kadencję 2024–2028. Tym samym na kilka dni przed głosowaniem… zabrakło kandydatów. W tej sytuacji wtorkowa elekcja zostanie najprawdopodobniej przełożona, choć prof. Cudnoch-Jędrzejewska uważa, że może w wyborach wystartować, bo decyzja nie jest jeszcze prawomocna. - Oświadczenie zawiera nieprawdziwe informacje, albowiem — wbrew jego treści — nie utraciłam z dniem 19 kwietnia 2024 r. prawa ubiegania się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – napisała w sobotę (20 kwietnia). Utrzymuje, że nałożona kara nie jest prawomocna, co nie dyskwalifikuje jej jako kandydatki na rektora.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki