Uniwersytet Warszawski

i

Autor: wikimedia.org Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski powołał wydział medyczny. Pracownicy sceptyczni, a medycy z WUM życzą powodzenia

2022-06-30 22:10

Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych, planowane jest 1 października 2023 roku. Kadra nauczycielska UW zwraca uwagę na brak przygotowania placówki do realizacji takiego wyzwania. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego życzy powodzenia władzom UW i zapewnia, że jak sobie nie poradzą, to wyciągnie do nich pomocną dłoń.

W środę, 29 czerwca, po uzyskaniu pozytywnej opinii przez członków Senatu UW, rektor tej uczelni Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego. Oznacza to, że po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcił przyszłych lekarzy. Rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim studiów stacjonarnych planowane jest 1 października 2023 roku. Kolejnym krokiem uczelni będzie przygotowanie programu studiów i wystąpienie z wnioskiem do ministra edukacji i nauki o pozwolenie na utworzenie studiów na kierunku lekarskim, nad czym pracują zespoły specjalnie powołane przez rektora UW. - Mamy znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych – powiedział rektor Alojzy Z. Nowak.

Uniwersytet nie ma zasobów na takie przedsięwzięcie?

W pierwszych latach funkcjonowania wydział medyczny ma być zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Jednak według niektórych pracowników uczelni, uniwersytet nie jest przygotowany na takie przedsięwzięcie. - Nie rozumiem, jak to jest możliwe do wykonania. My nie mamy przecież takich zasobów: potrzeba klinik, prosektorium. A to jest potwornie drogie – skomentował jeden z profesorów UW w rozmowie z gazetą Stołeczną. - Podpisanie takiego zarządzenia, że powstanie nowy wydział, to jeszcze długa droga do tego, żeby faktycznie kształcono na nim studentów. Ktoś będzie musiał zaprojektować te kierunki studiów, mimo że są one zestandaryzowane, pokazać źródła finansowania, środki do realizacji, czyli całą infrastrukturę i zasoby kadrowe. To musi być zatwierdzone – dodał profesor komentujący ze złością nagłą decyzję władz UW.

Uniwersytet Medyczny chętnie pomoże w tej "trudnej misji"

Swoje zdanie wypowiedział w tej sprawie również rektor uczelni, która jako pierwsza przychodzi na myśl młodym ludziom, którzy chcą kształcić się na lekarzy. Mowa o Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Widząc potrzebę kształcenia coraz większej liczby lekarzy w Polsce życzymy powodzenia w tej trudnej i wymagającej misji – skomentował rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong. Niektórzy mogą uznać, że w wypowiedzi profesora można dostrzec nutę ironii. - Wiedząc jak bardzo złożony jest to proces, jak wielowątkowa jest współczesna medycyna, jak różne jej obszary przenikają się i wpływają na siebie oferujemy wsparcie i pomoc tam, gdzie okaże się to potrzebne – dodał rektor.

Wydział lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816-1950, ale jego tradycja sięga 1809 r., w którym utworzono w Warszawie, obok szkoły prawa, także szkołę lekarską. Wydział lekarski był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni. Wydział lekarski i wydział farmaceutyczny odłączono od UW wiosną 1950 roku.

Sonda
Co sądzisz o decyzji władz Uniwersytetu Warszawskiego?
Kawałki Traktu Królewskiego można zabrać do domu. Reprezentacyjna ulica stolicy jest w opłakanym stanie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają