Apogeum upałów dopiero przed nami. Totalny żar spłynie z nieba. W słońcu nawet 50 stopni?!

i

Autor: Pixabay Apogeum upałów dopiero przed nami. Totalny żar spłynie z nieba. W słońcu nawet 50 stopni?!

Totalny upał rozleje się w Warszawie. Nawet 37 stopni w cieniu. Prognozy szokują i niepokoją

2022-06-30 9:59

Fala upałów w Warszawie daje się we znaki. Żar leje się z nieba, a meteorolodzy nie mają dobrych wieści. Apogeum upałów dopiero przed nami! Skwar w niezacienionych miejscach będzie nie do wytrzymania. Co więcej, wraz z tropikalną pogodą możemy spodziewać się również gwałtownych burz. Czy termometry pokażą rekordowe temperatury?

Totalny upał w Warszawie – IMGW bije na alarm

Tak upalnego początku wakacji chyba nikt się nie spodziewał. W Warszawie żar leje się z nieba. Wysokie temperatury, które w ostatnich dniach można odnotować w stolicy, dają się we znaki mieszkańcom. Dla wszystkich zmęczonych upałami nie mamy dobrych wieści. Meteorolodzy zapowiadają, że będzie jeszcze goręcej. IMGW bije na alarm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia.

"Nadal prognozuje się upał, temperatura maksymalna wyniesie od 30°C do 34°C, w czwartek lokalnie 35°C, a minimalna od 18°C do 21°C" - ostrzega IMGW.

Przeczytaj też: Plaga gwałtów w taksówkach w Warszawie. Kontrowersyjny pomysł Bolta. Co to znaczy?!

Póki co pomarańczowy alert drugiego stopnia przed upałami obowiązuje w Warszawie do sobotniego poranka (2 lipca).

W słońcu nawet 50 stopni?!

Jak prognozują meteorolodzy w najbliższych dniach termometry w Warszawie mają wskazywać nawet 35°C. Należy jednak mieć na uwadze, że są to temperatury podawane w cieniu. Na słońcu, w miejscu bez żadnego ocienienia, będzie znacznie goręcej. Być może termometry wskażą nawet 50 stopni w słońcu.

Jak poradzić sobie w upał?

Gdy za oknem żar leje się z nieba każdy radzi sobie jak może, by chociaż przez chwilę poczuć odrobinę chłodu. Będąc poza domem warto skorzystać z orzeźwiającej mgiełki, którą zapewniają kurtyny wodne. Stanęły one w ośmiu miejscach na terenie stolicy. Gdzie można je znaleźć? Pełna lista lokalizacji TUTAJ.

Ochłodę w upały będą zapewniał również bramki wodne, które MPWiK będzie instalował na terenie poszczególnych dzielnic. Nie można zapominać również o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W upały należy pić nawet 4 litry wody.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało 15 złotych rad, które pomogą bezpiecznie przetrwać falę upałów. Oto one:

 • unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia, czyli między 10:00 a 17:00
 • unikaj nadmiernego nasłonecznienia i opalania – nie zapominaj o używaniu kremów ochronnych
 • chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
 • w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych
 • jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne
 • pij regularnie duże ilości płynów, unikając przy tym napojów zawierających cukier lub alkohol spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek)
 • unikaj forsownego wysiłku fizycznego
 • korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli w temperaturze pokojowej (pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny)
 • unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz
 • utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych
 • przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą
 • dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają
 • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów - w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza

IMGW ostrzega przed burzami

W parze z upałami do Warszawy nadciągają również gwałtowne burze. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które w stolicy mają obowiązywać w czwartek i piątek (30 czerwca i 1 lipca).

Nie przegap: Piętrus Kolei Mazowieckich rozjechał 40-latka. Makabra na torach pod Grodziskiem

Gdy na niebie pojawią się ciemne burzowe chmury lepiej pochować wszystko z balkonów i tarasów. Burzę lepiej przeczekać w domu. Kto nie musi, lepiej nich ni wychodzi na zewnątrz. Może być bardzo niebezpiecznie.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE