Kurtyny wodne w Warszawie. Gdzie latem szukać ochłodzenia? [LISTA MIEJSC]

i

Autor: um.warszawa.pl Kurtyny wodne w Warszawie. Gdzie latem szukać ochłodzenia? [LISTA MIEJSC]

Kurtyny wodne w Warszawie. Gdzie latem szukać ochłodzenia? [LISTA MIEJSC]

2022-06-28 9:01

Gdy żar leje się z nieba, szukamy chłodu, gdzie tylko się da. Ulgę w upale przynoszą kurtyny wodne rozstawiane na terenie miasta. W tym roku, tak ja w poprzednich, pojawiły się one również w Warszawie. Ochłodę będzie można znaleźć w ośmiu popularnych lokalizacjach, a także przy specjalnych bramkach. Lista adresów w artykule poniżej.

IMGW wydaje alerty pogodowe: fala upałów dotarła do Warszawy

W Warszawie żar leje się z nieba. Temperatury w cieniu sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza, a na horyzoncie nie widać zbyt szybkiego ochłodzenia. IMGW wydał kolejne alerty dla stolicy. Tym razem są to ostrzeżenia pomarańczowe (II stopnia) przed upałami i burzami z radem.

Nie przegap: Wypadek miejskiego autobusu w Ząbkach pod Warszawą. Zderzenie z ciężarówką. Jedna osoba nie żyje, wielu rannych

"Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy 25/26.06 od 13°C do 17°C, a w kolejne od 16°C do 19°C" - podaje IMGW i ostrzega przed niebezpieczeństwem.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sposób na upał: kurtyny wodne. Czym one są?

Kurtyny wodne to nic innego jak urządzenia rozpylające delikatną, przyjemnie orzeźwiającą mgiełkę wodną, która skutecznie schładza powietrze. Ich zaletą jest łatwy montaż. Należy pamiętać, że aby kurtyna mogła działać, niezbędne jest podłączenie jej do kranu z wodą.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że kurtyny wodne służą nie tylko chłodzeniu się w upalne dni. Często wykorzystywane są również przez strażaków przy gaszeniu pożarów. Kurtyny wodne zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, a także neutralizują gaz i dym.

Kurtyny wodne w Warszawie. Lista miejsc

Gdzie w upalne dni szukać ochłody w Warszawie? Oczywiście tam, gdzie stoją kurtyny wodne! "W centrum miasta pojawiły się kurtyny wodne, które chłodzą i nawilżają powietrze, rozpryskując wodę na wysokość do ok. 2 metrów. Wodne pióropusze działają od poniedziałku 27 czerwca do czasu ustania upałów" - podał ratusz.

  • Kurtyny wodne stanęły w ośmiu lokalizacjach:
  • Plac Zamkowy
  • Ul. Krakowskie Przedmieście przy pomniku Mikołaja Kopernika
  • Pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa
  • Pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego
  • Ul. Floriańska przy Bazylice Św. Floriana
  • Płyta Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej
  • Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej
  • Skwer Hoovera

"Sukcesywnie, w uzgodnieniu z urzędami stołecznych dzielnic, MPWiK zainstaluje na całe lato bramki wodne rozpylające mgiełkę wodną. Będą one uruchamiane i wyłączane przez pracowników urzędów. Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką" - przekazał stołeczny ratusz.

Władze Warszawy walczą z gorącą pogodą szukając sposobów na upał

Władze stolicy i wszystkie służby stale monitorują sytuację związaną z falami upałów. W poniedziałek, 27 czerwca, zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego Warszawy, który monitoruje m.in. dostawy wody i energii.

Co więcej, MPWiK apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Zalecenia te dotyczą szczególnie seniorów i dzieci, ponieważ ich organizmy najgorzej reagują na upały.

Należy pamiętać, że każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2-3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie.

Upał w stolicy. Tu możesz się ochłodzić
Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE